Takip Et

Güncel

Akçakale, Birecik ve Suruç’ta sınır mahalleleri boşaltılıyor

Suruç ve Birecik ilçelerinin sınır mahalleleri boşaltılıyor. Camilerden yapılan anonslarda halkın evlerini boşaltmasını istedi. Girê Spî kentinin karşısındaki Akçakale ilçesinde de halk kenti terk ediyor

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırısı üzerine tüm sınır hattına yayılan çatışmalar şiddetlendi. Urfa’nın Suruç ilçesine bağlı sınır mahallesi olan Çaykara’ya (Mehser) düşen havan topu ile 2 kişinin yaşamını yitirmesi ardından Suruç Kaymakamlığında oluşturulan kriz masası tarafından sınırdaki mahallerin boşaltılması kararı alındı.

Bu kapsamda sınırda bulunan Fıstıklı (Kersan), Kesmecik (Kêsme), Karaca (Sêwidi), İzci (Şopık), Günebakan (Hênerk), Çaykara (Mehser), Mizaynter, Yumurtalık (Boyde), Düzekan, Ataklar (Cengok), Kuzulkuyu, Balaban, Kızılkuyu Mahallelerinin de aralarında bulunduğu sınır mahallelerinin camilerinde yapılan anonslar ile mahallerin boşaltılması, aksi durumda yaşanacak can kayıplarından sorumlu olunmayacağı aktarıldı.

Birecik ilçesi sınırdaki Konak, Ziyaret, Zeri, Aşme, Göktepe Mahalleleri’nde de camiden anons geçilerek, halkın evlerini boşaltması istendi. Mahallelerde birçok kişinin evlerini ve ahırlarındaki hayvanlarını bırakmadığı öğrenildi.

Öte yandan sınır hattındaki köylerin tamamının elektriği kesildi. 

Akçakale’de halk kenti boşaltıyor

Türkiye’nin işgalde kullanmak üzere sınıra getirdiği Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarıyla birlikte başlattığı saldırı sonrası çatışmaların yoğunlaştığı yerlerden biri olan Girê Spî’nin karşısındaki Akçakale’de, halk kenti terk ediyor. Sokakların ve caddelerin boş olduğu kentte, esnaf işyerlerini açmadı.(JINNEWS)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler