Takip Et

Güncel

Akar’dan General Hafter’e: Hasmane tutum veya saldırılar en etkili ve şiddetli şekilde mukabele edilecektir

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Japonya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sonuç değerlendirmesi sırasında Hafter güçleri sözcüsünün Türkiye’ye yönelik tehditlerine ilişkin açıklamada bulundu. Akar, “Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaya devam ederken, hasmane tutum veya saldırıların bedeli çok ağır olacak, en etkili ve şiddetli şekilde mukabele edilecektir’ dedi

Japonya’nın Osaka şehrinde G-20 Zirvesi kapsamında bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hafter güçleri sözcüsünün Türkiye’ye yönelik  açıklamalarına ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Akar bölgede barışın ve istikrarın sağlanmasını katkıda bulunduklarını iddia ederek, General Hafter’e bağlı güçler tarafından ‘hasmane tutum veya saldırılar sergilenirse bedeli çok ağır olacak, en etkili ve şiddetli şekilde mukabele edilecektir’ açıklamasında bulundu.

Sonuç değerlendirmesi kapsamında sorulan soruları yanıtlayan Akar Libya’da Trablus’a gerçekleştirdikleri saldırıda başkentin güneyindeki Giryan kentinin kontrolünü kaybeden Halife Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü Ahmed Buzeyd el-Mismari’nin, tüm Türk hedeflerini düşman hedefi saymakla tehdit ettiği hatırlatılarak değerlendirmesi sorusuna ‘Libya’nın toprak bütünlüğü, egemenliği ile halkının huzur ve mutluluğuna, Libya’daki ulusal mutabakat ruhuna önem atfediyoruz’ diye cevapladı.

Birleşmiş Milletler tarafından Libyalılar arasındaki anlaşmazlıkların çözümüne yönelik çabalara destek vermeye ve uluslararası hukuka ve anlaşmalara uygun olarak barış ve istikrar için çalışmalara devam edileceğine dikkati çeken Akar, şunları kaydetti:

“Bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaya devam ederken hasmane tutum veya saldırıların bedeli çok ağır olacak, en etkili ve şiddetli şekilde mukabele edilecektir. Tarafımıza yöneltilebilecek her türlü tehdit ve düşmanca hareketlere karşı tedbirimizi aldığımız bilinmelidir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler