Takip Et

Güncel

Akademisyen Esra Arsan: “Son sözüm barış olsun”

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı için “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan akademisyen Doç. Dr. Esra Arsan’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı için “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan akademisyen Doç. Dr. Esra Arsan’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladığı için “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan akademisyen ve Evrensel gazetesi yazarı Doç. Dr. Esra Arsan’ın duruşması İstanbul 36’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Arsan ve avukatı Fikret İlkiz’in hazır bulunduğu duruşmayı çok sayıda gazeteci ve akademisyen takip etti. Duruşma, savcının önceki celse Arsan hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla cezalandırılması istemiyle mahkeme heyetine sunduğu mütalaasını tekrarlamasıyla başladı.

‘Son sözüm barış olsun’

Mütalaaya karşı savunma yapan Arsan önceki beyanlarını tekrarlayarak, “Anayasa’da ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) bana tanınan düşünce ve ifade özgürlüğümü kullandım. Bunun dışında ortada bir suç yoktur. İddianamede bana atılı suçların hiçbirinin de ispatı yoktur. Beraatımı istiyorum” diye konuştu.

Arsan’ın avukatı Fikret İlkiz de, önceki savunmalarını tekrarlayarak müvekkilinin beraatini talep etti. Mahkeme başkanı tarafından “Son sözünüz nedir?” diye sorulan Arsan, “Son sözüm barış olsun” dedi.

Mahkeme ceza verdi

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Örgüt propagandası yapmak” suçunu sabit görerek Arsan’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeyen Arsan’ın cezasını iki yıl denetim süresiyle erteledi

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler