Takip Et

akademi

Akademinin çöküş hali: Sosyalist ‘Ferrer’, ‘Führer’ oldu

Yazar Emine Semiye hakkında yazılan bir doktora tezinde İspanyol sosyalist Francisco Ferrer’in (1859-1909) isminin Adolf Hitler’in unvanı “Führer” ile karıştırıldığı belirtildi. Akademinin gelmiş olduğu noktayı gözler önüne seriyor

Yazar Emine Semiye hakkında yazılan bir doktora tezinde İspanyol sosyalist Francisco Ferrer’in (1859-1909) isminin Adolf Hitler’in unvanı “Führer” ile karıştırıldığı belirtildi. Tezde, “Emine Semiye Yeni Gazete yayımlanan ‘Büyük Führer ve Sosyalizm’ isimli yazısında da sosyalizmin kurucularından Adolf Hitler’den ve Hristiyan toplumlarda sosyalizmin ortaya çıkışından bahseder” ifadeleri yer aldı.

Çağla Üren, Twitter hesabından, yazar Emine Semiye ile ilgili, 2010 yılında Erciyes Üniversitesi’nde yazılan bir doktora tezindeki hatayı paylaştı. Üren, paylaşımında “Emine Semiye 1909’da Yeni Gazete’de İspanyol anarşist/sosyalist düşünür Francisco Ferrer’in ölümü üzerine övgü dolu bir yazı yazıyor. Söz konusu doktora tezinde de bu yazıya değiniliyor. Ancak sanırım bir yanlış okuma sonucu Ferrer’i Führer diye yazıyor Karaca” ifadelerine yer verdi.

“Emine Semiye Hayatı-Fikir Dünyası-Sanatı-Eserleri” tezinin 382’nci sayfasında yer alan bölüm şöyle:

“Emine Semiye Yeni Gazete yayımlanan ‘Büyük Führer ve Sosyalizm’ isimli yazısında da sosyalizmin kurucularından Adolf Hitler’den ve Hristiyan toplumlarda sosyalizmin ortaya çıkışından bahseder. Yazar öncelikle mazlumların kanıyla yoğrulmuş İspanya toprağını kurtarmak için Hitler’in bütün ömrünce çalıştığını anlatır ve Hitler’in ruhunu selamlar. 769 İspanya’da kurulan engizisyon mahkemelerinde dökülen Müslüman ve Yahudi kanlarından söz ettikten sonra yine Hitler’i anar. Müslüman ve Yahudilerin buralarda dökülen kanlarından oluşan lekelerin ancak Hitler’le temizlenebileceğine inanır.”

 

Günün Haberleri

akademi konulu diğer haberler