Takip Et

Güncel

Ailelerine verilmeyen yüzlerce cenaze “kimsesizler” mezarlığında

Bölge kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve kırsal kesimlerde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirenlerin defnedildiği “kimsesizler mezarlığında” yüzlerce cenaze bekletiliyor

Bölge kentlerinde 24 Temmuz 2015 tarihinden sonra ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında yaşamını yitiren yüzlerce kişinin cenazesi kimsesizler mezarlıklarında bekletiliyor. 16 Ağustos 2015’ten tarihinden 1 Haziran 2017’ye kadar Diyarbakır’da 127, Mardin’de 32, Hakkâri’de 20, Şırnak’ta 13, Bitlis’te 8, Batman’da 3, Muş’ta 4, Bingöl’de 5, Dersim’de 5 ve Elazığ’da bir kez olmak üzere toplam 10 il ve en az 43 ilçede, resmi olarak tespit edilebilen en az 218 kez süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Cenazeler verilmedi

Sokağa çıkma yasakları ve bölge kentlerinin kırsal kesimlerinde yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirenlerin aileleri yaptıkları başvurulara rağmen cenazeler verilmiyor. Cenazeler farklı kentlerde bulunan kimsesizler mezarlıklarında bekletiliyor. 

Ayrıca Bitlis merkeze bağlı Yukarı Ölek (Oleka Jor) köyünde yer alan Garzan Mezarlığı’ndan DNA testi gerekçesiyle 19 Aralık 2017’de çıkarılan 267 cenazeden 265’i İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) bekletiliyor. Ailelerin başvurusu üzerine Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı cenazelerin en kısa sürede teslim edileceği sözüne rağmen yaklaşık 2 yıldır herhangi gelişme yaşanmadı. Avukatların başvuruları üzerine ATK tarafından ailelerden DNA örnekleri alınmasına rağmen bu konuda da her hangi bir dönüş yapılmadı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler