Connect with us

Kadın

Ahtamara Kadın Platformu kuruldu

Ahtamara Kadın Platformu kuruluşunu deklare ederek, “Kazanımları korumak, büyütmek ve toplumsallaşmasını sağlamak için bir aradayız” dedi

Vanlı kadınlar, Van Ahtamara Kadın Platformu’nun kuruluşunu ilan etti. KESK binasına yapılan açıklamayı Seher Kadiroğlu Ataş yaptı.

Ataş, kadınların şiddet ve saldırılarla karşı karşıya olduklarını belirterek, “Bu saldırıları besleyen ise erk zihniyetin ve cinsiyetçi anlayışın normalleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.  Bu şiddet türlü biçimlerde günlük hayatın dokusuna sızmakta ve kadın cinayetleri, tecavüz ve istismar olarak acı sonuçları ile yaşamımıza yansıtmaktadır. Bu acı sonuçlar; kimi kez siyasi aktörlerin meydan mitinglerindeki hezeyanlarında, kimi kez din adamların akıl dışı ve ölçüsüz yorum ve fiillerinde, kimi kez ise özel ve kamusal alandaki aleni taciz, tecavüz ve cinayetlerde karşımıza çıkmaktadır” dedi. 

2017 yılında 409 kadın ve kız çocuğunun öldürüldüğünü, 332’sinin cinsel saldırıya maruz bırakıldığını, 387 çocuğun istismara uğradığını kayıt altına alındığını hatırlatan Ataş, rakamların yüksekliğinde ataerkil kabullerin etkisi olduğunu belirtti. 

 

Günün Haberleri

More in Kadın