Takip Et

Güncel

Ahmet Türk’e ‘eşbaşkanlık’ soruşturması

İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında ‘eşbaşkanlık’ soruşturması başlatıldığı duyuruldu

İçişleri Bakanlığı’nca görevden alınıp yerine kayyım ataması yapılan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk hakkında Mülkiye Müfettişliği, tarafından ‘eşbaşkanlık’ soruşturması açıldığı öğrenildi.

Söz konusu soruşturmanın kayyım ataması yapılmadan 4 önce verildiği ve soruşturma metninde Ahmet Türk’ün eski belediye başkanı olarak nitelendirildiği ortaya çıktı.

Soruşturma gerekçesinde eşbaşkanlık için ise “sözde” ifadesi kullanılırken tebligatın ilgili kısmında şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlık makamının 15.08.2019 tarihli onayında ‘31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonucunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün bilgisi ve talimatlarıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Meclis Üyesi Necla Figan Altındağ’ın sözde eş başkan sıfatıyla belediyenin her türlü organizasyonunun içinde yer aldığı, belediyeye ait tesis ve projeleri sahada bizzat inceleyerek, belediye adına ilgilileri yönlendirdiği ve talimatlar verdiği, Belediye adına yürütülen her türlü faaliyette bizzat tasarrufta bulunduğu ve eş başkan sıfatı ile Belediyenin yönetiminde, sevk ve idaresinde etkin bir şekilde görev aldığı’ ve ilgililerin görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilmektedir.” Ayrıca, Türk’ün 7 gün içinde savunmasını göndermesi istenen tebligatta, savunmanın gönderilmemesi durumunda ifade vermekten kaçınmış sayılacağı belirtildi.

  ‘Eşbaşkanlık Yasal Meşrudur’

 Konuya dair konuşan Eşbaşkan Altındağ, kayyum atanmasına eşbaşkanlık sisteminin gerekçe gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı. “Eşbaşkanlık meşrudur” diyen Altındağ, eşbaşkanlığın AKP’nin oylarıyla Meclis’ten geçtiğini hatırlatarak, “Diğer partiler bunu işlevsel kılmadılar ama HDP bunu işlevsel hale getirdi. Yasaldır ve meşrudur. Kadınların mücadelesini geriletmeye çalışıyorlar. Kadınların rolünü hiçe sayıyorlar” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler