Takip Et

Güncel

Ağrı’da çıkan çatışmada 1 sivil yaşamını yitirirken, onlarca kişi gözaltına alındı

Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar köyünde dün sabah yapılan operasyon sonrası çıkan çatışmada 3 çocuk babası Murat Kaya yaşamını yitirdi

Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar köyünde dün sabah yapılan operasyon sonrası çıkan çatışmada 3 çocuk babası Murat Kaya yaşamını yitirdi. 

Ağrı’nın Tutak ilçesine bağlı Soğukpınar (Mûşîyan) köyünde dün sabah saatlerinde yapılan operasyon sonrası çıkan çatışmada 3 çocuk babası Murat Kaya adlı yurttaş yaşamını yitirdi. Köyde 10 kişinin gözaltında, Cemal Aksoy adında bir kişinin de yaralanıp Van Araştırma hastanesine kaldırıldığı öğrenildi. Ayrıca askerler tarafından birçok köylüye işkence uygulandığı belirtildi. 

‘Onlarca köylü gözaltına alındı’

Mezopotamya Ajansı’nın verdiği bilgiye göre, yaşamını yitiren Murat Kaya’nın kardeşi Mehzer Yalçın, sabah saatlerinde askerlerin köye geldiğini ve merak edip dışarıya çıktıklarını söyledi. Askerlere yaklaşıp olayın ne olduğunu sormak isterken silah seslerinin geldiğini belirten Yalçın, “Panik olunca kaçmaya başladık. Kardeşim o esnada olaya yakın bir yerdeydi. O da bizim gibi olayı merak edip ayağında terliklerle dışarı çıkmıştı. Bir diğer kardeşim Fettah Yalçın’ı gözaltına aldılar. Kardeşimin şuanda nerede tutulduğunu bilmiyoruz. Bize söylemiyorlar. Karakola gittiğimizde askerler bizi kovuyor.  Köyde içinde kadınlarında olduğu onlarca kişiyi gözaltına aldılar. Olay sonrası köyde kadınlar erkekleri ve gençlerin hepsini okula topladılar.  Daha sonra bizi bıraktılar. Onlarca köylüyü de gözaltına aldılar. Murat kardeşim suçsuzdu.”   

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler