Connect with us

Güncel

AGİT’ten Türkiye’ye çağrı: ‘Efrin’ gözaltıları kabul edilemez

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, Türkiye’nin Efrin’e yönelik başlattığı operasyona dair eleştirilerde bulunarak yüzlerce kişinin gözaltına alınmasının kabul edilemez olduğunu söyledi ve gözaltına alınanların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Efrin’e işgal harekatı devam ederken uluslarası arası kuruluşlardan  Türkiye’ye dönük tepkiler devam etmekte. İşgali eleştiren ve savaş karşıtı paylaşım yapanlara dönük gözaltı vce tutuklamalar sürüyor. Gözaltı operasyonlarına son olarak  Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’ndan (AGİT) tepki geldi.

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na yolladığı mektupta, “Sosyal ağlarda ortaya konulan eleştirel görüşler nedeniyle yapılan gözaltılar, kabul edilemez. Türk yetkililere bu uygulamayı gözden geçirmelerini rica ederim” ifadelerine yer verdi.

Desir, “Hükümetin eylemleriyle uyuşmazlık, gözaltıyla cezalandırılmamalı. İfade özgürlüğüne, çatışma veya savaş zamanında dahi saygı gösterilmeli” dedi.

AGİT Basın Özgürlüğü Temsilcisi mektubunda, “Türkiye’yi eleştirel ifadelere yönelik mevcut yaklaşımına son vermeye, keyfi olarak gözaltına alınanları serbest bırakmaya ve haklarındaki suçlamaları kaldırmaya çağırıyorum” ifadelerini de kullandı.

Günün Haberleri

More in Güncel