Connect with us

Dünya

Afganistan’da Ulusal Meclis onayladı: 400 Taliban üyesi serbest bırakılacak

Afganistan ulusal Meclisi oylaması sonucu aralarında 150 idam mahkûmu olmak üzere, 400 Taliban üyesi tahliye edilecek.

Afgan Ulusal Meclisi (Loya Jirga), Taliban’la barış görüşmeleri kapsamında 150 idam mahkûmu olmak üzere, 400 Taliban üyesi tahliye edilmesi kararı aldı. Afganistan hükümetiyle Taliban arasında başlaması planlanan barış görüşmeleri öncesinde kabul edilen kararda, “Bir engeli kaldırmak, barış sürecini başlatmak ve kan banyosuna son vermek adına Loya Jirga 400 Taliban’ın serbest bırakılmasını onaylamaktadır” denildi.

Taliban, hükümetle masaya oturmak için bazı mahkumların serbest bırakılmasında ısrar ediyordu. Afgan hükümeti de cuma günü, barış görüşmelerinin başlaması öncesinde yüzlerce Taliban mahkumunun geleceğine karar verilmesi için meclisi toplantıya çağırmıştı.

ABD emperyalizmi görüşmelerde aktif rol alıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ara buluculuğuyla Afgan hükümeti ve Taliban arasında süren toplantılarda görüşmelerin ön şartı olarak mahkum takası yapılması bulunuyordu.

Taliban bu kapsamda daha önce yakaladığı bine yakın Afgan ordu ve devlet görevlisini serbest bırakırken, Kabil de 5 bine yakın Taliban mahkumunu serbest bırakmıştı.

Ancak Cumhurbaşkanı Gani, Taliban’ın tahliyesini istediği 400 kişiyi işledikleri suçların niteliğinden dolayı bırakamayacağını, bunu ancak Ulual Meclisi’nin karar verebileceğini söylemişti.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) ulaştığı listeye göre söz konusu kişilerin 150’sini idam hükümlüleri oluşturuyor. Listede ayrıca “problemli” oldukları gerekçesiyle bir çeşit “kara listede” bulunan 44 kişi ve 2018’de Kabil’deki Intercontinental Oteli’ne yapılan kanlı saldırıya katılmakla suçlanan 5 kişi de bulunuyor.

ABD askeri kasım sonuna kadar çekilecek

Diğer yandan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, kasım sonuna kadar ABD’nin Afganistan’daki asker sayısını 5 binin altına düşereceklerini açıkladı.

Esper, Fox News televizyonuna yaptığı açıklamada, “Kasım sonuna kadar Afganistan’daki asker sayımızı 5 binin altına düşüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Söz konusu plan hakkında Pentagon yetkililerinin Kongreyi bilgilendireceğini belirten Esper, “ABD’nin, Afganistan’dan çıkarken kendisine yönelik bir terör tehditi olmadığını garantiye alması gerekir” ifadesine yer verdi.

Günün Haberleri

More in Dünya