Connect with us

Dünya

Afganistan’da Şii camisine intihar saldırısı: En az 20 ölü, 40 yaralı

Afganistan’ın doğusundaki Paktiya vilayetinde Şiilerin gittiği bir camide cuma namazı sırasında intihar saldırısı düzenlendiği ve en az 20 kişinin saldırıda hayatını kaybettiği açıklandı

Yerel medyaya göre Gardez kentinde Şiilerin gittiği İmam Zaman camisine iki intihar bombacısı saldırdı. TOLOnews adlı haber ajans görgü tanıklarının  yaklaşık 30 kişinin öldüğü, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı yönünde açıklamalarda bulunduğunu duyurdu. Ancak ajansa konuşan Paktiya Polis Şefi Muhammed Mandozay en az 20 kişinin öldüğünü, 40 kişinin de yaralandığını söyledi.

​Saldırıyı henüz hiçbir örgüt üstlenmedi

Hükümetle barış görüşmelerine başlamayı kabul etmesi için üzerinde baskı olan Taliban son aylarda büyük kentlerdeki şiddetli saldırıları üstlenmedi. Ancak IŞİD son aylarda Celalabad ve başkent Kabil’de hükümete ait binalardan ebelik eğitimi veren bir merkeze kadar çok çeşitli hedeflere ölümcül saldırılar gerçekleştirdi. Geçen ay IŞİD mensubu bir intihar bombacısı Kabil Uluslararası Havalimanı yakınlarında üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirmiş ve saldırıda 23 kişi ölmüştü.

 

 

Günün Haberleri

More in Dünya