Connect with us

Güncel

Af Örgütü İstanbul Sözleşmesi için imza kampanyası başlattı

Uluslararası Af Örgütü İstanbul Sözleşmesinin sahiplenilmesi ve uygulanması için bir çağrı yaparak, imza kampanyası başlattı.

Uluslararası Af Örgütü İstanbul Sözleşmesi için, “Vazgeçmiyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin eksiksiz uygulanmasını talep et”! başlığıyla imza kampanyası başlattı.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı ve aynı zamanda sözleşmeyi yürürlüğe sokan ilk devlet olduğunun hatırlatıldığı kampanyada “sözleşmeden çekilmenin hem milyonlarca kadın ve kız çocuk için hem de cinsel saldırı ve ev içi şiddet sonrası hayatta kalan herkes için felaket sonuçlar getireceği” vurgusu yapıldı. 

İlk olarak 5 Ağustos’ta yapılacağı açıklanan ardından ileri bir tarihe ertelenen AK Parti MYK toplantısı öncesinde başlatılan kampanyada MYK üyelerine “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini tartışmak ve planlamak yerine, sözleşmenin hayat kurtaran nitelikteki içeriğinin eksiksiz ve etkin bir şekilde uygulanması, kadınların ve kız çocukların haklarının daha iyi korunması ve geliştirilmesi için acilen harekete geçmeye davet ediyoruz” çağrısında bulunuldu. 

Söz konusu imza kampanyası:

https://www.haklaricinyaz.org.tr/eylem/sesini-yuekselt-istanbul-soezlesmesinin-eksiksiz-uygulanmasini-talep-et

“Acilen harekete geçmeye davet ediyoruz”

Af Örgütü’nün çağrı metni şöyle:

“Vazgeçmiyoruz: İstanbul Sözleşmesi’nin eksiksiz uygulanmasını talep et

İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti önlemesi ve şiddete maruz bırakılmış kadınların ve kız çocukların korunmasını sağlamak amacıyla Avrupa Konseyi ülkeleri tarafından İstanbul’da imzaya açılmış, bu konuyu ele alan ilk uluslararası sözleşme.  Türkiye’nin, imzalayan ve yürürlüğe koyan ilk ülke olduğu bu sözleşmeden çekilme ihtimali konuşulurken, bu durumun Türkiye’de hem milyonlarca kadın ve kız çocuk için hem de cinsel saldırı ve ev içi şiddet sonrası hayatta kalan herkes için felaket sonuçlar getireceği bilinmektedir.

“AK Parti Merkez Yürütme Kurulu üyelerini, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini tartışmak ve planlamak yerine, sözleşmenin hayat kurtaran nitelikteki içeriğinin eksiksiz ve etkin bir şekilde uygulanması, kadınların ve kız çocukların haklarının daha iyi korunması ve geliştirilmesi için acilen harekete geçmeye davet ediyoruz”.

Günün Haberleri

More in Güncel