Takip Et

Güncel

Af Örgütü: 8 Mart gece yürüyüşü yasağını kaldırın

8 Mart Gece Yürüyüşü öncesinde Taksim’in bariyerler kapatılmasını ve Taksim’e çıkan yolların kapatılmasını eleştiren Uluslararası Af Örgütü, İstanbul Valiliği’ne yasağın kaldırılması için çağrıda bulundu.

Uluslararası Af Örgütü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kadınlar barışçıl protesto hakkını kullanabilmeli”

“Devletler, barışçıl toplanma hakkının kullanılmasını yasalarda olduğu gibi uygulamada da kolaylaştırmakla yükümlüdür. Barışçıl toplanma hakkının kullanılması, Türkiye yasalarına göre hükümet yetkililerinin iznine tabi değildir. Bu hak, Anayasa ve uluslararası hukuk tarafından güvence altına alınmış bir haktır.

“Tüm dünyada kadınların haklarını aramak, sorunlarını, taleplerini ve itirazlarını paylaşmak için her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirdikleri barışçıl gösteri ve yürüyüşler, kadınların hak mücadelesinde önemli bir yer teşkil ediyor.  Türkiye’de de kadınlar, hakları için her yıl 8 Mart’ta sokağa çıkarak barışçıl gösteri ve yürüyüş haklarını kullanıyor.

“8 Mart Gece Yürüyüşü, kadınların Türkiye’de düzenlediği en kapsamlı etkinliklerden biridir. Türkiye’de temel hak ve özgürlüklere yönelik baskılar ve son yıllarda artan haksız ve hukuka aykırı yasaklar, kadın hareketinin görünürlüğüne ve mücadelesine zarar veriyor. İstanbul Valiliği, bu ve buna benzer yürüyüşleri yasaklamak yerine, desteklemeli ve gerekli güvenliği sağlamalıdır. Kadınlar hiçbir endişe duymadan barışçıl protesto hakkını kullanabilmelidir.

“Yetkililerin doğru olanı yaparak 8 Mart Gece Yürüyüşü’nün gerçekleştirilmesini sağlamak için hala zamanı var. Bu akşam binlerce kişinin İstanbul’un sokaklarında toplanması bekleniyor. Bu nedenle, Uluslararası Af Örgütü olarak İstanbul Valiliği’ne hiçbir gerekçesi olmayan bu yasağı derhal kaldırma çağrısı yapıyoruz.” (HA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler