Connect with us

Kadın

ADKH: Rosa’nın şiarıyla yürüyoruz ‘vardık varız varolacağız’

ADKH, başta Rosa Luxemburg olmak üzere Karl Liebknecht ve Lenin’i ölümsüzleştikleri ocak ayında yazılı bir açıklamayla andılar

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in 99’ncu ölümsüzlük yıl dönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

“Avrupa’yı aydınlatan kızıl yıldız” başlıklı açıklamada, Luxemburg ve Liebknecht’in yanı sıra Ocak ayında ölümsüzleşen Lenin’de Ekim Devrimi’nin 100’ncü yılında selamlandı.

Sosyalizmin kızıl kanatlı Rosa’sı

Yapılan açıklamada, “Kısa bir ömüre sığdırılmış devasa, ödünsüz bir yaşam. ‘‘Dünyayı sarsan 10 günden’’ yüzyıla yayılmış bir teori ve pratik.” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada ADKH şunları ifade etti; “Rosa’yı ve dava arkadaşlarını ölümsüz kılan, insanlık tarihi için yaşanabilir bir dünyayı hayal olmaktan çıkarıp yaşanır kılarak, günümüzün ihtiyacı olduğunu yeniden ve yeniden tüm ezilenlere gösteriyor olmasıdır.  Yeniyi yaratma felsefesini, düşünmeyi ve üretmeyi bir yaşam biçim olarak pratikleştirdiler ve elbette üretim ilişkilerinin devrimci dönüşümü ile birleştirebildikleri için hâlâ  Yaşasın Devrim diyebiliyoruz. Bu mücadele de özellikle yaşadığı dönem itibariyle Avrupa’da tartışmaların ana eksenini oluşturan ve her Ocak ayında Sosyalizmin sembolleri olarak anılarına yürüyüş düzenlenenlerden biri olan ( Lüksemburg, Liebknecht, Lenin) Rosa Lüksemburg ayrı bir yerde durmakta.

Bir kadın ve bir sosyalist. Burjuvazi için fazlaca tehlikeli. Yoldaşlarının kimileri için düşünsel özelliğini, farklılığını ve cüretini defalarca ispatlamış olmasına rağmen, kadın önder olması elbette kafalarındaki fotoğrafa uymayacaktı. Bütün ön yargılara karşı verdiği mücadele de iyi bir ekonomist, felsefeci ve siyaset biliminde doktrin yaparak Avrupa ve Almanya  devriminin ana eksenini oluşturdu. Ve Lenin O’nun yaşamını özetleyen cümleyi kurdu ‘’O bir  kartaldı‘’ sosyalizmin kızıl kanatlı Rosa’sı.  ‘’Devrim için çarpışmak O’nun en büyük mutluluğuydu. O, keskin bir kılıç, canlı bir devrim aleviydi’’ diye tanımlıyordu Clara Zetkin.  Ölümünden bir gün önce Rote Fahne (Kızıl Bayrak)‘de ki son yazısında  ‘‘Kum üzerine kurulu sizin düzeniniz. Devrim daha yarın olmadan yine doğrulacaktır ve sizleri dehşet içinde bırakıp şunu haykıracaktır:  Vardım, Varım, Var olacağım‘‘ O günden bugüne Rosa kadınlara kendi sloganlarını yaratmasını  sağladı.

“Rosa’nın şiarıyla yürüyoruz ‘vardık varız varolacağız’”

ADKH açıklamasında, yüz yıl önceki mücadelenin bugünde sokaklarda yankısını bulduğunu belirterek şunları söyledi;

“Polonya‘da kürtaj yasasının iptali, İran’da ‘’ Yolsuzluğa, yoksulluğa ve diktatörlüğe’’ karşı protesto gösterileri, dahası  faşist molla rejimine geri adım attıran kadınların, örtünmeye karşı  yürüttükleri mücadele sayesinde  baş  örtüsü zorunluluğunun esnetilmesi.  Ve yine Ortadoğu’nun göbeğinde dünyaya açılan Rojova’lı kadınlar, en barbar gericiliğe karşı özgürleşme yolunda önemli mesafeler katlettiler. Ayrı coğrafyalar da emperyalist işgale ve kapitalist sömürüye karşı kadınların mücadelesi, tarihsel miraslarının yarattığı birikimle güçlenmeye devam edecektir. Çünkü, sistemin asırlardır nesneleştirdiği kadının, özgürlük bilincini nasıl kuşanmaları gerektiğini Rosalar, Claralar, Olgalar, Ciang Cingler, kadın mücadelesini sosyalizm perspektifiyle ele alarak, bize yol gösterdiler, göstermeye devam edecekler.

Rosa’dan bugüne uzanan bu görkemli mücadele tarihini ve Ekim Devrimi’ni selamlıyoruz!  Devrimin ilerletici gücüne emek katan, can veren, Rojova’dan Paris’e, Katalonya’dan İran’a, Kuzey Kürdistan’a, devrimin tarihi koşullarını yaratanları Ekim Devriminin bilinciyle selamlıyoruz!  Bu bilinçle Avrupa’da yaşayan Türkiye ve Kuzey Kürdistanlı kadınlar olarak bugün, Filistinli, Kürdistanlı, İranlı, Cezayirli ve faşizmin zindanlarında  direnen tutsak kız kardeşlerimiz için kadının ve insanlığın eşitlik ve özgürlük mücadelesinde Rosa’nın şiarıyla yürüyoruz VARDIK VARIZ VAROLACAĞIZ…

 

Günün Haberleri

More in Kadın