Takip Et

Güncel

ADHK: Kapitalist barbarlığın merkez üssü, ana karargahı, ezilenlerin görkemli eylemleriyle sarsılıyor!

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), ABD’de George Floyd’un polis tarafından katledilmesinin ardından başlayan protesto gösterileri ile ilgili açıklama yayınladı. Açıklamada; “Amerikan halkının ve özelde siyahi direnişçilerinin polis terörüne ve ırkçılığa karşı başlattıkları direniş ve isyanlarının yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), ABD’de George Floyd’un polis tarafından katledilmesinin ardından başlayan protesto gösterileri ile ilgili açıklama yayınladı. “Amerikan halkının ve özelde siyahi direnişçilerinin polis terörüne ve ırkçılığa karşı başlattıkları direniş ve isyanlarının yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.” İfadelerinin yer aldığı açıklama şöyle;

ABD’de George Floyd’un polis tarafından hunharca boğularak katledilmesinin ardından protesto gösterileri tüm hızıyla devam ediyor. Onbinlerce gösterici polisin şiddet, terör ve ırkçılığını protesto ederken, Michigan eyaletinin en büyük şehri Detroit’te göstericilere bir araçtan ateş açılarak bir gösterici daha katledildi.

Eylem ve protestoların merkezi olan Minneapolis’te sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine, ulusal muhafızlar denen özel askeri birimlerin devreye sokulmasına ve sokaklara konuşlandırılmasına rağmen, binler sokağa çıkma yasağını tanımıyor ve alanları terketmeyerek özgürlük, adalet ve eşitlik taleplerini haykırıyorlar. Halka karşı ırkçı ve terör estiren polis merkezlerine saldırıyor ve asıl terör yuvalarını dağıtma eylemleri gerçekleştiriliyor. Çünkü Amerika’da siyahiler tarihleri boyunca hep ırkçı ve ayrımcı politikalarla yüz yüze kalmış ve hâlâ da bu ırkçı ve ayrımcı politika ve saldırılarla karşı karşıya yaşamaktalar.

Dünya ezilen halklarının baş düşmanı olan ABD emperyalizmi tarihi boyunca, ezilen halklar nezdinde katliam ve soykırımların bir numaralı sanığı olmuştur. Kızılderilileri katliam ve soykırımdan geçirerek mal-mülk ve topraklarına el koymuş ve işgal etmiştir. Yine siyahları ve yerlileri köle pazarlarında sıradan bir mal gibi pazarlayarak acımasızca sömürmüş ve katletmiştir.

Bugün de görüldüğü gibi bu sömürgeci, katliamcı ve soykırımcı ve ırkçı politikaları tüm dünyanın gözü önünde devam etmektedir. Emperyalist politika ve saldırganlığıyla, diğer emperyalist güç ve bilimum işbirlikçileriyle bugün dünyayı ve özellikle Ortadoğu’yu cehenneme çevirmiş durumlar.

Siyahiler Amerika’da hep horlanan, aşağılanan, en kötü ve zor işlerde çalıştırılan, sürekli ırkçı saldırılara maruz kalırken, aynı zamanda korona sağınından da en çok etkilenen kesim oldu. Bu süreçte en çok işsiz kalanlar yine onlar oldu.

Yine korona virüs salgınıyla beraber tüm dünyada ve ABD’de yoksulluk, işsizlik, açlık ve kadına yönelik şiddet ve soykırım çığ gibi büyürken, bu süreçte milyarderler servetlerini katlamaya devam ettiler. DW Türkçede yer alan habere göre; Americans for Tax Fairnesc (Vergi Adaleti için Amerikalılar) ve Politika Araştımaları Enstitüsü Eşitlik Programı adlı kuruluşların analizleri arasında Amazon’un CEO’su Jeff Bezos ve Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’in bulunduğu 600 fazla milyarderin toplam servetinin 18 Mart-19 Mayıs tarihleri arasında 434 milyar dolar arttığını ortaya çıkardı diyor.

Dolayısıyla dünya egemenlikçi emperyalist-kapitalist sistemin, tüm yönleriyle ezilenler dünyası için ne anlama geldiği ve neler ifade ettiği tüm çıplaklığı ve barbarlığıyla ortadadır. Bu sistemin insanlığa sunacağı ve vereceği zerrece bir şey olamaz.

Çünkü zorbalık üzerine, sömürü, katliam ve soykırımlar üzerinde kendini var etmiştir. Tüm dünyada aynı yöntemlerle varlıklarını sürdürüyorlar. Bunu, beslendikleri burjuva ideolojisinde, sınıfsal doku ve karakterinden almaktalar.

İşte bakın; silme şoven, ırkçı, tekçi, mezhepçi ve faşist olan, tarihleri boyunca hep bu zeminden beslenen TC’nin bugünkü temsilcisi İslami faşist Erdoğan, Amerikan polisinin gerçekliği olan ırkçılığı ve faşistliğine atıflarda bulunarak, kendi gerçek yüzünü gizlemeye çalışıyor. Oysa   ki bu mide bulandırıcı ve iki yüzlülüğe karşı; üst kısmı çıplak ve elinde pet şişesiyle Newroz’a koşarak giderken arkada yakın mesafeden polis tarafından alçakça katledilen Kemal Kurkut’u ve katleden bu polisi Erdoğan’ın hararetle savunduğunu hatırlamak bile yeter!

Sonuç yerine; biz ADHK olarak, doğayı tahrip edip ekolojik dengesizlik yaratan, insanlar arasında cins, ırk, dil, din ayrımı yaratan bu yağmacı sisteme karşı enternasyonalist, sınırsız ve sömürüsüz bir dünya perspektifiyle, Amerikan halkının ve özelde siyahi direnişçilerinin polis terörüne ve ırkçılığa karşı başlattıkları direniş ve isyanlarının yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler