Takip Et

Güncel

ADHK: Dehakların sarayını başlarına yıkmak Kawa’laşarak mümkündür

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) Newroz’a ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada, “Orta Doğu ve Anadolu halklarının kurtuluşu kendi öz güçlerini birleştirerek Demirci Kawa’nın açtığı çığırda yürüyerek, günün Dehakların saraylarını başlarına yıkarak, Kawa’laşarak mümkündür.” İfadeleri kullanıldı.

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) Newroz’a ilişkin açıklama yayımladı. Açıklamada, “Orta Doğu ve Anadolu halklarının kurtuluşu kendi öz güçlerini birleştirerek Demirci Kawa’nın açtığı çığırda yürüyerek, günün Dehakların saraylarını başlarına yıkarak, Kawa’laşarak mümkündür.” İfadeleri kullanıldı.

Avrupa Demokratik Haklar Federasyonu (ADHK) Newroza ilişkin yaptığı açıklamanın tamamı şöyle;

21 Mart MÖ 612, bu tarih Kürt halkının zalim Dehak’ın zulümünden kurtuluş tarihi olarak Miteoloji de geçer. Newroz, özellikle Orta Doğu, Kafkaslar ve dünyanın başka ülkelerinde de baharın gelişini karşılamak adına kutlanır. Ancak dönemin Kürt halkı ve günümüz Kürt ulusu açısından Newroz’un çok daha önemli bir anlamı var. Kürt gençlerin ve çocukların beyniyle beslenen zalim Dehak’ın zulümüne karşı Demirci Kawa önderliğinde ki direniş ve kurtuluş mücadelesidir Newroz. Zalime karşı yakılan isyan ateşidir.

Yüzyıllar önce Kürt çocuklarının, gençlerinin beyinleriyle beslenen Dehak bugün biçim değiştirerek dünya halklarına kan kusturan emperyalistlerdir. Üstelik günümüzün Dehak’ları, Tiranları sadece Kürt ulusunun kanını emmiyorlar, bütün dünya halklarının kanlarını iliklerine kadar emerek emekçi halklara olan düşmanlıklarını devam ettiriyorlar. Kendileri için kurdukları saraylar, saltanatlar zalim Dehak’ın yaptıklarından zerre kadar farklı değildir. Fazlası var, eksiği yok.

Emperyalistlerin ve onların yerli uşaklarının, mazlum Kürt ulusu üzerindeki katliamcı planları aralıksız devam ediyor. Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasının kadim halklardan biri olan Kürt halkının yaşam alanları tarumar ediliyor, evleri barkları başlarına yıkılıyor. Köyler, kasabalar, koca koca kentler tanklarla, toplarla ve savaş uçaklarıyla yerle bir ediliyor. Kürt halkı katliamlara maruz bırakılıyor. Katliam sadece Kürtleri fiziken yok etmekle sınırlı değil. Dili, kültürü, inancıyla da Kürt Ulusu saldırılarla karşı karşıyadır. Ve Kürdistan’ın dört parçasında izlenen politika aynı. Büyük Orta Doğu Projesi adı altında yürütülen işgal ve ilhaka tanığız. Ama Kürt halkının hafızalardan silinmeyen uzun yıllara yayılan özgürlük mücadelesine de tanığız. Feodal kültürün, değer yargıların şekillendirdiği Kürt Kadınının ‘’devrim doğuran’’ değişimine ve direnişine de tanığız.

Bütün bu işgal ve katliamlar, yürütülen vekalet savaşları karşısında, bir avuç işbirlikçi dışında Kürt ulusu ulusal direnişini devam ettiriyor. Bu direnişi birleşik hareketle güçlendiren komünistler, devrimciler mücadele saflarında yerlerini almaya devam edecekler. Demirci Kawa’nın dağlarda yaktığı ateş sönmedi. Kawa’nın zafer türküleri hep bir ağızdan söylenecek. Newroz ateşi hep birlikte yakılacak. Kürt Ulusu, canı pahasına yürüttüğü onurlu mücadele sonucunda Kuzey Kürdistan’da tankların, silahların gölgesinde Serhildan’la Newroz’u Kürt Ulusunun bayramı olarak kabul ettirmiştir. Kürt Ulusunun Özgürlük kavgası bütün şiddetiyle sürüyor. Öyle ise günümüz Dehak’larının himayesi altında Kürt Ulusu esaret zincirlerini tek başına kıramaz. Kürdüyle, Arabıyla, Farsıyla, Türküyle tüm Orta Doğu ve Anadolu halklarının kurtuluşu kendi öz güçlerini birleştirerek Demirci Kawa’nın açtığı çığırda yürüyerek, günün Dehakların saraylarını başlarına yıkarak, Kawa’laşarak mümkündür.

Faşist Türk hakim sınıflarınca şövenizm ve ırkçılık bombardımanı altına alınan Türkiye işçi sınıfı ve emekçi halkları bu şoven eksenden çıkartmak, hangi Ulustan, olursa olsun halkların bağımsızlığını ve kardeşliğini pekiştirmek ve omuz omuza demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde kenetlenmelerini sağlamakta biz devrimcilerin acil görev ve sorumlulukları içindedir. Bu görev ve sorumluluk bilinciyle bir kez daha Kürt halkının bayramını kutluyor, Kürdistan’ın dört parçasında özgürlük ve kurtuluş mücadelesini büyüten Enternasyonal dayanışmayı da selamlıyoruz.

ADHK (Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu)

ADKH (Avrupa Demokratik Kadın Hareketi)

SYM (Socialist Youth Movement)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler