Takip Et

Kadın

ADHK; 700. Haftasında Cumartesi Annelerinin Direnişini Selamlıyoruz!

700 Hafta sadece ne zamanın uzunluğudur, ne de sadece koca bir rakamdır 700 hafta omuz omuza direniştir, sessizliği yırtan haykırıştır, en  insani değerler için arayıştır, faşist  diktatörlüğe karşı uzun soluklu kavgadır, 700  hafta anaların, oğulların, kızların yüreklerinde ki öfkedir, inançtır ve kabuk tutmayan yaradır

Cumartesi Annelerinin Galatasaray Lisesi önündeki oturma eylemlerinin 700. Haftası dolayısı ile Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu(ADHK) bir açıklama yayınladı.

ADHK tarafından yayınlanan mesaj şu şekilde;

”27 Mayıs 1995 tarihinden bu yana, Türkiye Cumhuriyeti faşist diktatörlüğünün ҫeşitli hükumetleri döneminde ҫeşitli şekillerde katledilerek kaybedilen evlatlarının veya yakınlarının kendilerine teslim edilmesi talebiyle; her Cumartesi bir araya gelerek gösteri yapan „Cumartesi Anneleri“ 700. Gösterisini 25 Aḡustos 2018 günü yine İstanbul Galatasaray’da gerҫekleştireceklerdir.

Türkiye tarihinin en uzun barışҫıl gösterisi olarak tarih sayfalarına kendini yazdıran bu haklı ve meşru gösteriyi engellemeye yönelik saldırılar da hiҫ durmadı. 13 Mart 1999’da  polis tarafından yapılan şiddetli saldırıdan sonra Galatasaray Lisesi önündeki gösterilerine ara veren „Cumartesi Anneleri“, 31 Ocak 2009’da yeniden bir araya gelmeye başladılar ve günümüze kadar aralıksız olarak, bu eylemlerini sürdürmektedirler.

12 Eylül 1980 askeri faşist cuntasının toplu gözaltı-tutuklama furyasına paralel olarak, işkencelerde, idam sehpalarında, ev ve köy baskınlarında devrimcilere, komünistlere, Kürt ulusal devrimcilerine yönelik imha politikası; 1993-1994 yıllarında Ҫiller hükumeti döneminde, yoğunluklu olarak yerini; gözaltında kaybetme, kaçırıp öldürme ve yeri belli olmayacak şekilde gömme yöntemine bırakmıştır. Bu yöntemler, daha sonraki dönemlerde de süregelmiştir.

Evlatlarının üşümesini bile yüreklerinde hisseden annelerin; bu zulüm ve katliamlar karşısında sessiz kalması beklenemezdi. Ve onlar, sessiz çoğunluğun suskunluğuna karşı bir çıḡlık olarak Galatasaray’da „Kaybettiğiniz Evlatlarımızı İstiyoruz“  talebiyle gösterilerini gerҫekleştirdiler. Her türlü baskı ve zulmü uygulayarak; faşist rejime karşı duran ve konuşan herkesi susturarak, iktidarını sürdürmeye ҫalışan Recep Tayyip Erdoḡan şefliğindeki AKP-MHP faşist koalisyon hükumetine rağmen, sessizliği değil, haykırışı yansıtan Cumartesi Anneleri“in bu onurlu duruşunu selamlıyoruz.

Devrimcilerin, komünistlerin direnişleri karşısında yenilgiye uğrayan faşist diktatörlüğün işkencecileri, ölüm mangaları; onları katlederek kaybetmektedirler. Direnişlerinin toplum tarafından görülmesine, teslimiyetin ve sessizliğin değil, direnişin ve haykırışın seçilmesi gerektiğini haykırmalarına engel olmak istemektedirler. Evlatlarından ve yakınlarından bu mesajı alan  Cumartesi Anneleri, bu duruşlarıyla, yakınmaya rağmen sessizliği tercih eden toplumun büyük çoğunluğuna; „sessizlik, istemeyerek de olsa yapılan haksızlıkları, baskı, zulüm ve katliamları onaylamaktır. Sessiz kalıp ortak olma, sesini çıkar, onaylamadığını haykır! Kaybedilenler, siz ezilen ve sömürülenlerin değerleridir. Sömürü ve zulüm düzeni kapitalist rejimin yöneticileri, değerlerinizi kaybedip unutturdukҫa, sizi sizden uzaklaştırıp teslim almayı başaracaklardır. Buna izin vermeyin!“ mesajını sunmaktadır.

Bu mesaj iyi algılanmalı ve bilince çıkarılarak; kendimiz iҫin örgütlenip, kendi kaderimizi değiştirmede kudretini göstermeliyiz. Bu güç bizde var, ama örgütsüz ve bilinҫsiz kaldıkça, eyleme dönüşmedikҫe bir işe yaramaz. Bu bilinҫle; bir kez daha Cumartesi Annelerinin direnişini selamlıyor ve mücadelelerinin mücadelemiz olduğunu haykırıyoruz!”

 

Günün Haberleri

Kadın konulu diğer haberler