Connect with us

Güncel

ADEF: Efrin halkının yanındayız

ADEF, Efrin işgali konusunda yazılı bir açıklama yaparak, “İşgale karşı Dersimlileri ve halklarımızı Efrin halkını sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi

Açıklamada Efrin işgali kınanırken, tüm halk seferberlik ruhu ile alanlarda, Efrin halkını sahiplenmeye çağrıldı.

Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF) açıklamasında, saldırının fiilen bir işgal olduğu vurgulandı ve şu ifadelere yer verildi; “Türk savaş uçakları havadan yoğun bombalaması, sivil halkın kitlesel katliamla yüz yüze olduğu bir geçekliğin ispatıdır.

Türk savaş uçaklarının havada sürerken karada ise TSK ve ÖSO gibi kele kesen insanlıktan nasibini alamayan çöl haydutlarının, sivil Efrin halkına acımasızca davranacağını biliyoruz.

Türk ordusu ve ÖSO çeteleri, Efrin sınırını işkal ettikleri andan, YPG/YPJ ve öz savunma güçlerin direnişiyle karşılaştı.

Bu direnişin yarattığı yenilgi psikolojisi ile olacak ki; Recep Tayyip Erdoğan barış severleri dahi tehdit ederek işkale karşı çıkan halkları sindirmek istemektedir.

Biz mazlum halklar ve halkların temsilci olan kurumlar olarak haksız savaşlara hep karşı çıktık bundan sonrada karşı çıkacağız.”

“Halkın direnişi karşısında Türk devleti de yenilmekten kurtulamayacak”

Açıklamada devamla şu ifadelere ve çağrıya yer verildi;

“Türk devletin Kobani ve Qamışlı da destekledikleri İŞID, EL NUSRA, ÖSO ve bugünde fiilen işkal ettiği Efrin kentinde yaptıklarını biz Dersimliler olarak iyi biliriz. Selçukludan, Osmanlıya oradan Cumhuriyete kadar uzanan bu uzun zaman diliminde Dersim’e yapılan seferlerde bize yaşatılanları bugün Efrinde yapmaktadırlar. Bundan dolayıdır ki, biz Dersimliler olarak bütün varlığımızla Efrin halkının yanında olduğumuzu yüksek sesle haykırıyoruz.

Halkın meşru haklı direnişi karşısında bütün eli kanlı zalim iktidarlar yıkılıp yenilmekten kurtulamadıkları gibi Türk devleti de kurtulamayacaktır.

Bu savaş Kürt halkı ile faşist ırkçı Türk devleti arasında yaşanan bir savaştır. Kürt ile Türk Halkların arasında yaşanan bir savaş değildir.

Bu yaşanan süreç şunu bir kez daha göstermiştir ki, emperyalist ve kapitalist devletler kendi çıkarları ile çatıştığında Kürt halkını ve Kürt Özgürlük Hareketi’ni satmaktan geri durmamışlardır.

Türk Devletinin bu operasyonu bir kez daha gösteriyor ki, Amerika ve Rusya’nın gizli onayı ile bu harekat başlatılmıştır.

Federasyonumuz ADEF halklarımızı, kurumlarımızı ülkede ve yurt dışında yaşayan bütün devrimcileri, ilerici, sosyalist güçleri, Alevileri, Dersimlileri ve tüm ezilenleri yapılacak her türlü meşru etkinlik ve eylemliliklere güçlü bir katılım gerçekleştirerek, Efrin halkının kendi kaderini tayin hakkını savunmaya ve sahiplenmeye çağırıyoruz.”

Günün Haberleri

More in Güncel