Connect with us

Dünya

ABD Hükümeti kapandı

ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler bütçe konusunda anlaşmaya varamadıkları için ABD Hükümeti resmi olarak kapandı

Amerika Birleşik Devletleri’nde Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bütçe konusunda anlaşamadıkları için hükümet, Donald Trump’ın başkanlığının ilk yılında resmi olarak kapandı.

ABD’nin Doğu Yakası yerel saati ile gece yarısına kadar Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti bütçe konusunda yeni bir plan üzerinde anlaşmaya varamadılar.

ABD tarihinde ilk kez bir parti (Cumhuriyetçiler) hem Temsilciler Meclisi hem Senato hem de Beyaz Saray’da iktidarken hükümet kapandı.

Federal hükümet en son 2013’te 16 gün kapalı kalmış, 24 milyon dolara mal olmuştu.

DACA programı anlaşmazlığa neden oldu

DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) isimli ABD’ye çocuk yaşta gelen ve ‘Hayalperestler’ olarak anılan 800.000 civarında genç göçmeni koruyan program ve sınır güvenliği konusundaki anlaşmazlıklar müzakerelerin tıkanmasına neden oldu.

Cumhuriyetçiler ve Beyaz Saray ise geçici bütçe tasarısını, geniş kapsamlı bir göçmenlik düzenlemesiyle ele almak istedikleri DACA programı konusunda taviz vermeden geçirmek istiyor.

Trump yönetiminin, Demokratları bütçe tasarısını desteklemeye ikna etmeye çalışmasının nedeni, Cumhuriyetçilerin tasarıyı Senato’dan geçirmek için gerekli olan 60 “evet” oyuna sahip olmaması. 100 sandalyeli Senato’da 51 Cumhuriyetçi, 47 Demokrat ve 2 bağımsız üye bulunuyor.

Ancak yasa sadece 50 oy toplayabildi. Demokratlar tasarıyı boykot etti. Muhafazakar partilerden sadece 5 Demokrat senatör yasa için “olur”oyu verdi.

Beyaz Saray’dan Demokratlara: Siyaseti ulusal güvenliğimizin üstüne koydular

Krizin ardından ilk tepki Beyaz Saray’dan geldi. Açıklamasında Demokratları suçlayan Beyaz Saray Basın Sekreteri Sarah Huckabee Sanders “Bu gece siyaseti, ulusal güvenliğimizin, asker ailelerinin ve ülkemizin tüm Amerikalılara hizmet kabiliyetinin üstüne koydular” dedi.

Demokratlardan Cumhuriyetçilere: Çoğunluk olmalarına rağmen hükümeti çalışır tutamıyorlar

Demokratlarsa, Cumhuriyetçileri hükümeti kontrol edememekle suçladı. New York’un Demokrat Temsilcisi Nita Lowey “Beyaz Saray’da bir Cumhuriyetçi Başkan oturuyor ve Cumhuriyetçiler hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato’da çoğunluğu ellerinde tutuyorlar. Buna rağmen, hükümetin tüm güçlerini birleştirerek dahi, Kongre’nin en temel sorumluluğu olan hükümeti çalışır tutamamaları çok acayip” dedi.

Günün Haberleri

More in Dünya