Takip Et

Güncel

Adalet İçin Dayanışma Platformu: Zorla Müdahale Cinayettir! Timtik ve Ünsal derhal tahliye edilmelidir

Adalet İçin Dayanışma Platformu, ATK tarafından verilen “hapishanede kalmaları uygun değil” raporuna göre tahliye edilmeleri gerekirken hastaneye kaçırılan ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada Timtik ve Ünsal’ın derhal tahliye edilmeleri talebinde bulunuldu.

Hakan Aksu- Gazete Patika

Adalet İçin Dayanışma Platformu, ATK tarafından verilen “hapishanede kalmaları uygun değil” raporuna göre tahliye edilmeleri gerekirken hastaneye kaçırılan ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını TAYAD’dan Nesimi Özcan okudu.

“Hukuk yoksa sözü direnişe bırakırız”

Özcan; “Avukat Ebru Timtik 212 gündür, Aytaç Ünsal 181 gündür adil yargılanma hakkı talebiyle ölüm orucundalar. Bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşen hukuksuz bir yargılama sonucunda avukatlık yaptıkları gerekçesiyle onlarca yıllık hapis cezaları verildi avukatlarımıza” bilgisi paylaşılarak “Onlar bu adaletsizliği sineye çekmediler, hukuk yoksa sözü direnişe bırakırız dediler ve canlarını bize emanet ettiler” dedi.

Hakan Aksu- Gazete Patika

Zorla müdahalenin sakat bırakabileceği ve hatta ölmelerine neden olabileceği hatırlatması yapılan basın açıklamasının devamında şunlar söylendi;

“Geçtiğimiz hafta Adli Tıp Kurumu tarafından ikisi için de hapishanede kalamayacaklarına dair rapor verildi. Bu raporunun ardından tahliye edilmeleri gerekirken 37 ACM’nin kararıyla hastaneye kaçırıldılar. Bu durum onları zorla müdahale tehdidi altında tutmaktır. Zorla müdahalenin sakat kalmalarına hatta ölmelerine neden olabileceğini biliyoruz. Zorla müdahaleye maruz kalan Mustafa KOÇAK’ın bedenindeki 73 serum yarasından biliyoruz.

Bugün Ebru ve Aytaç’ın iradeleri dışında hastanede tutulmalarının 3. Günü. İki avukat incelmiş bedenleriyle hapishane hücrelerinden kaçırılarak hastane hücrelerine getirildiler. 2 gün boyunca ne durumda olduklarını öğrenemedik, onları göremedik.

Avukatlar tarafından yapılan refakatçi başvurularında hastane tarafından olumlu görüş verilmesine gerek yokken savcılık uzman doktor görüşü istemiştir. Ebru Timtik hakkında önce refakatçiye ihtiyaç duymadığı gerekçesiyle refakatçi izni verilmemiştir. Ancak müvekkillerinin, sevenlerinin ısrarlı bekleyişi sonuç vermiştir. Ebru ve Aytaç’ın yanma yakınlarının girebilmesi ancak bu sabah sağlanabilmiştir.”

“Sesimizi, soluğumuzu onlara ulaştırmaya çalışacağız”

Hakan Aksu- Gazete Patika

Basın açıklamasında son olarakOnlar Ebru ve Aytaç’ı bizden uzak tutmak istedikçe biz sesimizi, soluğumuzu onlara ulaştırmaya çalışacağız. Onlar Ebru ve Aytaç’ı yalnız bırakmak istiyorlar. İşte biz hem Bakırköy Sadi Konuk Hastanesinde hem de Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinde Ebru ve Aytaç’ın yanındayız. Onlar adalet talebini yok saymaya çalıştıkça biz daha çok adalet diye haykıracağız. Ebru ve Aytaç’ı yaşatacağız.” İfadeleri kullanılarak Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın serbest bırakılması istendi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler