Takip Et

Güncel

Adalet Bakanı: “Soruşturma aşamasında tutukluluğa sınır getireceğiz”

Yeni yasama yılında yasalaşması planlanan yeni ‘Yargı Reformu Paketi’ne ilişkin açıklama yapan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, tutuklamayı infaz gibi gören uygulamaların ‘asla’ kabul edilemeyeceklerini belirtti

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yeni Yargı Reformu Paketi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gül, tutuklamayı infaz gibi gören uygulamaları asla kabul etmeyeceklerini belirtip, soruşturma aşamasında tutukluğa azami bir sınır getirileceğini ifade etti.

 Hukuk mesleğine giriş sınavı getirileceğini belirten Gül, yeni ihtisas mahkemeleri de kuracaklarını söyledi. Gül, tutukluluğa ilişkin de düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

Gül’ün yaptığı açıklamadan satırbaşları şöyle:

Yargı reform paketi 5 yıllık süreci kapsıyor. Yargı reformu belgesi tüm milletimizin yargı reform belgesidir. Yargı hiçbir yapıya teslim edilemez. Bu belgeler daha iyisini bulmak adına revize edilmesi gereken belgelerdir. Eleştiriler de oldu, bizim için çok değerlidir. Bu belge güven veren ve erişilebilir adalet yaklaşımıyla hazırlandı. Yeni bir insan hakları eylem planı hazırlamak için çalışmayı başlattık.”

İhtisas Mahkemeleri

“Adli kollukta hukuk fakültesi mezunlarının istihdamı konusunda çalışma olacak. Fezleke aşamasında bu konudaki özen çok daha farklı noktaya götürür. Yeni ihtisas mahkemeleri kuracağız. Hukuk hakimi, hukuk hakimi olarak devam edecek.”

Tutukluluk Süreleri

 “Tutuklama istisnai bir tedbirdir. Aslolan özgürlüktür. Tutuklamayı soruşturma aşamasında azami süre olmadığı için uzamasını önlemek için tutuklulukta azami sürelere ilişkin yasal düzenleme olacak.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler