Takip Et

Güncel

Açlık grevinin 188. gününde olan Grup Yorum üyesi Bahar Kurt: Grup Yorum’un açlığına ses olun

Açlık grevinin 188. Gününde olan ve 39 kiloya düşen Bahar Kurt, “Halkımıza, sanatçı dostlarımıza çağrı yapıyorum: Grup Yorum’un açlığına ses olun. Sanata ve sanatçıya yönelik baskıyı, sansürü ancak dayanışma ile aşabiliriz.” dedi

Grup Yorum üyesi Bahar Kurt açlık grevinin 188. gününde 39 kiloya düştü. Kurt, “Silivri Hapishanesi’nde tutuklu olan arkadaşlarımız İbrahim Gökçek, Barış Yüksel ve Ali Aracı da süresiz açlık grevindeler. 12 Aralık Perşembe günü Silivri Hapishanesi’ne görüşe giden aileler, arkadaşlarımızın zorla müdahale tehdidi altında olduğunu öğrendiler” dedi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre; iki yılı aşkın sürenin ardından 20 Kasım 2019 günü tahliye edilen Bahar Kurt süresiz açlık grevini sürdürüyor. Açlık grevinin gerekçesi olarak 4 talep sıralayan Kurt, konser yasaklarının kaldırılması, İdil Kültür Merkezi’ne yönelik baskınların son bulması, tutuklu Grup Yorum elemanlarının serbest bırakılması ve açılan davaların düşürülmesini istiyor.

Kendisi ile beraber başka arkadaşlarının da açlık grevinde olduğunu anımsatan Kurt, Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan açlık grevindeki Grup Yorum elemanları Ali Aracı, İbrahim Gökçek ve Barış Yüksel’in kendi iradeleri dışında zorla müdahale için hastaneye götürülmek istendiklerini öne sürdü. Kurt, “Zorla müdahale demek; arkadaşlarımızın sakat bırakılması demektir. Yapılması gereken, haklı ve meşru taleplerimizi yerine getirmektir. Halkın türkülerini söylüyoruz, arkamızda halk var, köklerimiz halkın içinde. 25. yılımızda İnönü Stadyumu’nda 55 bin kişiye konser verdik. Bu bir Türkiye rekorudur. Halkımıza, sanatçı dostlarımıza çağrı yapıyorum: Grup Yorum’un açlığına ses olun. Sanata ve sanatçıya yönelik baskıyı, sansürü ancak dayanışma ile aşabiliriz.”

‘Açlık grevinde kritik günlerdeler’

Açlık grevindeki Barış Yüksel’in annesi Zuhal Yüksel yaptığı yazılı açıklamada, oğlu ile ilgili iddianamenin henüz düzenlenmediğini anımsatarak Grup Yorum’un 5 üyesinin açlık grevindeki son durumlarını paylaştı. Yüksel, “Kilo kayıpları 35 kiloya ulaştı. Kritik günlerdeler” dedi. Zuhal Yüksel,ODTÜ bilgisayar mühendisliğinden mezun olan oğlunun, gizli tanık ifadesinden dolayı tutuklandığını aktardı. Anne Yüksel, “Oğlum 4 arkadaşıyla açlık grevinde. Neden mi? Yasal hakları için. Adlarının ‘terör listelerinden’ çıkarılması grup üzerindeki yargı baskısının kaldırılması için. Açlıklarını, adalet isteklerini duyurmak istiyoruz” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler