Takip Et

Güncel

Açlık grevindeki tutsaklar ölüm orucuna başlıyor

135 gündür açlık grevinin sürdüğü hapishanelerdeki siyasi tutuklular, yarından itibaren “ölüm orucuna” başlayacağını duyurdu. Ölüm orucuna girecek 15 tutuklunun isimleri açıklandı

Hapishanelerdeki tutuklular, açlık grevini ölüm orucuna dönüştürüyor. 135 gündür açlık grevinin sürdüğü hapishanelerdeki PKK ve PAJK’lı tutuklular, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması amacıyla başlattıkları açlık grevini bir üst aşamaya çıkararak, 30 Nisan’dan itibaren “ölüm orucuna” başlayacak.

Fırat Haber Ajansı(ANF)’nın geçtiği habere göre, tutuklular adına açıklama yapan Deniz Kaya, İmralı tecridine karşı “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” hamlesi kapsamında başlatılan açlık grevi eyleminin 14 Temmuz çizgisi ekseninde kararlıkla süreceğine vurgu yaptı.

Sessizliğe tepki 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasal düzlemde belirlediği yasalara aykırı hareket etmesi meşruluğunu yitirmesi anlamına gelmektedir” denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Tek adam rejimine kurban edilen ülke beka derdine düştüğü söylenilirken, aslında iktidarın beka derdi güttüğü çok net bir şekilde görülmektedir. Bu minvalde devlet erkanı bakanlar ve TBMM Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümü yönünde samimi olduklarını kabul ediyorlarsa öncelikle Önderliğimiz üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgür yaşar çalışma koşullarının oluşturulması gerekir. Ancak gelinen aşamada binlerce insanın zindanlarda açlık grevi eyleminde olmasına rağmen Adalet Bakanı’nın bir tek söz söylememesi adaleti sarsmış, TBMM Başkanı’nın Hakkari Milletvekili olan Leyla Güven ile bir temas kurmaması milletin iradesini ve milleti tanımamıştır. Ülke içerisinde kendine sol-sosyalist diyen aynı zamanda demokrat, aydın, yazar, çizer diyen kurum, parti ve kişilerin açıkladığımız deklerasyan maddelerinin anayasal düzlemde yeri olmasına rağmen ses çıkarıp sahiplenmemeleri toplumsal olan insanı derinden yaralamıştır.”

Ölüm orucu kararı 

Açıklamada, ölüm orucu kararı şöyle duyuruldu: “Bu gerçeklik ışığında bizler başlatmış olduğumuz açlık grevi eylemimizi böylesine duyarsız ve insana saygısı kalmamış tüm mihraklara karşı eylemimizi bir üst aşamaya çıkararak 30 Nisan’da ÖLÜM ORUCU’na başlayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

Açlık grevi de sürecek

“14 Temmuz ölüm orucu direnişi ardılları olarak ve onlara layık bir duruş sergileme adına ölüm orucu eylemimizi daha koordineli, bilinçli ve örgütlü yürüteceğiz” diyen tutuklular açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu bağlamda aşağıda belirleyeceğimiz ve ölüm orucu eyleminde yerini alan isimler dışında süresiz dönüşümsüz eylemliliklerimiz devam edecektir. Kürdistan ve Türkiye zindanlarında olan biz PKK ve PAJK’lı tutsaklar kamuoyuna sunduğumuz deklere maddelerinin hayata geçmesi halinde ve bunun sürekliliğinin sağlanması temelinde açlık grevimizi sonlandıracağımızı belirtmiştik. Bu anlamda direnişimizin kararlılığını kimsenin sınamasına izin vermeyeceğimiz bilinmelidir. Bu nedenle deklerenin hayata geçeceğine ve tecridin önündeki engellerin kaldıracağına dönük gerçekten samimi adımlar atılacaksa buradaki muhatabın zindanlarda direnen bizler ve direnişimizin ilk öncüsü olan değerli vekilimiz Leyla Güven olduğu bilinmelidir.”

Ölüm orucuna giren 15 tutuklu 

 “Ölüm orucuna girecek olanlar dışında süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemimiz devam ederken, kesinlikle fevri, bireysel çıkışlardan uzak olduğumuz ve örgütsel tarzda hareket edeceğimiz bilinmelidir” vurgusu yapılan açıklamada, 30 Nisan’dan itibaren ölüm orucuna girecek olan 15 tutuklunun isimlerini açıkladı. Ölüm orucuna girecek tutukluların isimleri şöyle: 

“Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi: Nesrin Akgül, Şükran Aydın, Zozan Çiçek.

Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi: Ardıl Çeşme, Aslı Doğan. 

Van Yüksek Güvenlikli Hapishanesi: Ahmet Anığı, Özhan Ceyhan, Vedat Özağar, İhsan Bulut, Erol Çelik. 

Amed D Tipi Hapishanesi: Ergin Akhan, Enver Durmaz, Ahmet Topkaya, A. Haluk Kaplan, Ferhat Turgay.”

‘Direnişimizi zaferle taçlandıracağız’

Tutuklular, açıklamalarında son olarak şunları vurguladı: “Gelinen aşamada faşizmin tüm dayatmalarına karşı direnmekten asla vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir. Bizler içerde direniyoruz, direneceğiz ve direnişin kazandırdığına olan tüm inancımızla bedenimizi ortaya koyuyoruz. Başkalarının zorla yaptığını, bizler büyük bir aşkla yapıyoruz. Demokratik ve özgür bir yaşamın anahtarı Önder Apo olduğuna tüm kalbimizle inanıyoruz. Bu sebeple tüm halkımızı Önderliğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Tüm aydın, yazar, demokrat ve akademisyenleri faşizme karşı direnmeye davet ediyoruz. Yükselen direniş çığlıklarımızı duymayanlar ve görmeyenler bir an olsun kendi insanlığını sorgulamalıdır. Direnişimizi zaferle taçlandıracağız ve mutlaka kazanacağız.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler