Takip Et

Güncel

Açlık grevi direnişindeki Yavuz’un sağ gözü görme yetisini yitirdi

Açlık grevindeki ağır hasta tutuklular Ehmedê Xemî ile Ergin Aktaş’ın durumu ağırlaşırken, Şakran 2 Nolu Hapishanesi’nde 54 gündür açlık grevinde olan Yazar Mehmet Yavuz da, sağ gözünün artık görmediğini aktardı. Yavuz, “Gözlerimi kaybetsem bile mücadeleme devam edeceğim”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre: İzmir Menemen R Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Ergin Aktaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulamalarına karşı 53 gündür (2 Mart) süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde.

Ehmedê Xemî ve Ahmet Çelik’in de 22 Mart’ta hapishanede yaşanan kötü koşullara ilişkin başlattığı açlık grevi direnişine devam ediyor. Ahmet Çelik de geçen hafta hapishane yönetimi tarafından Tarsus Kapalı Hapishanesi’ne sevk edildi. 

‘Hasta tutuklu aslan intihara teşebbüs etti’

Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) İzmir Eşbaşkanı Selma Altan, avukatların tutuklularla yaptığı görüşmeleri aktardı. 

Ehmedê Xemî’nin belden aşağısının felç ve tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu söyleyen Altan, Ergin Aktaş’ın da tek başına yıkanamadığı için vücudunda mantarların oluştuğunu belirtti. Avukatların hem idare hem de savcılıkla görüştüğünü dile getiren Altan, ancak herhangi bir sonuç alınamayacağını kaydederek, “Sadece 22 Mart’ta açlık grevinde olan Ahmet Çelik’in talebi sevk edilmesiydi. Sevk işlemi yapıldı. 21 Mart tarihinde Menemen R Tipi Hapishanesi’ne sevk edilen Cemal Aslan da hapishane koşullarından dolayı tedaviyi reddediyor. İleri derecede kas hastalığı vardır.  İlaçlarını alamıyor ve alamadığı için korkunç ağırılar içinde. Aslan, intihar teşebbüsünde bulunmuş ve idare hemen fark edince engel olmuş. Şu anki durumunu bilemiyoruz. Menemen’deki hasta tutuklular için oldukça endişeliyiz. Tutukluların durumlarında hiçbir değişiklik yok” diye konuştu. Ergin Aktaş, Ehmedê Xemî ve Cemal Aslan’ın ayrı ayrı hücrelerde kaldığını belirten Altan, Xemî’nin kan kusmaya devam ettiğini söyledi. 

Günde 1 limon ve 200 gr şeker tüketiyor 

Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tecride karşı 54 gündür açlık grevinde olan Yazar Mehmet Yavuz da, haftalık telefon görüşmesinde ailesi aracılığıyla sağlık sorunlarını anlattı. Hızlı kilo verdiğini ve tansiyon probleminin olduğunu söyleyen Yavuz, günde sadece 1 limon ve 200 gram şeker tüketebildiğini dile getirdi. Yavuz, “26 yıldır hapishanedeyim. Yüksek tansiyon gözüme vurdu. Sağ gözüm görmüyor. Hapishanende açlık grevindekilere baskılar her geçen gün artıyor. Doktorları görmüyoruz. Gardiyanlar gelip tansiyon ölçümü yapmadan gidiyor. Diğer gözümden de rahatsızım. Durumum iyi değil. Tüm kamuoyu duyarlı olsun. Herkes zindanlara ses olsun ve haksızlığı hukuksuzluğu haykırsın. Gözlerimi kaybetsem bile mücadeleme devam edeceğim” dedi.  

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler