Connect with us

Güncel

Açlık grevi 200. gününe girdi, devlet sessiz!

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın haksız-hukuksuz KHK’larla atıldıkları işlerine dönmek maksadıyla başlattıkları açlık grevi 200. gününe girdi

Nuriye ve Semih Açlık grevinin 200. gününde

OHAL bahanesiyle çıkarılan KHK’lar ile ihraç edilen ve işlerine geri dönmek isteyen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça, 200 gündür açlık grevinde. Nuriye ve Semih’in sağlık durumlarına ilişkin yapılan duyurular ise, ikilinin kritik eşiği çoktan aştığını gösteriyor.

İlk duruşmaya getirilmediler, ikincisinde konuşamayabilirler

Nuriye ve Semih’in 14 Eylül’de ilk duruşması, ikili olmadan görüldü. Jandarma, mahkeme başkanlığına yazdığı yazıyla yeterli personel olmadığını; Nuriye ve Semih’in kaçırılabileceğini yazdı. Duruşma, 28 Eylül’e ertelendi. Avukat Murat Yılmaz ise duruşma tarihine dikkat çekerek şunları söyledi:

“(28 Eylül), açlık grevinde bu aşamada olan iki insan için çok uzun bir süre. Dolayısıyla 15 gün sonra duruşmaya çıktıkları zaman bugünkü durumlarından çok daha kötü olacaklar. Belki konuşmayacaklar bilemiyoruz. Dolayısıyla asıl olarak bu duruşmaya gelip kendilerinin neden açlık grevine başladıklarını, bir örgütle bağlantılarının olmadığını anlatacaklardı. Ama maalesef bu durum ellerinden alındı” açıklamasında bulundu”

14 Eylül’de görülen ilk duruşmadan iki gün önce Halkın Hukuk Bürosu şubelerine ve avukatların evlerine yönelik baskınlarda gözaltına alınan 16 avukattan 14’ü tutuklandı. Tutuklanan avukatlar, Nuriye ve Semih’in avukatlığını yapıyordu. Nuriye ve Semih ise bu duruma öfkeli ve kızgın olduklarını ifade ettiler.

Günün Haberleri

More in Güncel