Takip Et

Güncel

Abdullah Öcalan’ın tarafsızlık, HDP’nin ‘stratejik oy’ çağrısı ne ifade ediyor? Seçmenin tavrı ne olur?

İstanbul’da tekrarlanacak olan yerel seçimlerin son haftasında PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından kaleme alınan ve ilk olarak AA tarafından servis edilen açıklamada HDP’ye yapılan “yolunuzu koruyun”çağrısı ve HDP’nin bu açıklama sonrasında “tavrımızda bir değişiklik olmamıştır” açıklaması ne ifade ediyor

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yapılan avukat görüşmeleri sonucunda AA tarafından yapılan açıklamayla servis edildi. Son dakika olarak geçilen haberde HDP’ye hitaben yapılan “yolunuzu koruyun”, “tarafsız kalın” açıklamaları medya ve siyaset çevreleri tarafından çokça tartışıldı. Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeden önce ve sonra yapılan açıklamalar ise ayrı tartışma konusu oldu.

Sabah Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun önden mesajını verdiği ve henüz İmralı’nın konuya dair açıklama yapmadığını belirterek İmralı’nın beklenmesi gerektiğini ifade etmesi ardından da Anadolu Ajansı tarafından “İmralı Cezaevi’nden açıklama yapan teröristbaşı Öcalan, HDP’ye İstanbul seçimlerinde tarafsızlık çağrısı yaptı” ifadeleriyle anonslanan açıklamaya dair farklı açıklamalar geldi.

Öyle ki Cumhurbaşkanı açıklamanın yapıldığı gece katılmış olduğu ortak yayında konuya değinerek Kürt siyasal hareketi içerisinde bölünmenin yaşadığını ifade etti. Cumhur İttifakı’nın diğer tarafı olan MHP Lideri Devlet Bahçeli ise Abdullah Öcalan’ın İstanbul yerel seçimlerinde HDP’nin istismarını durdurmaya çalıştığını belirterek HDP’nin neden Öcalan’ı dinlemediğine öfkelenerek sitemde bulundu.

Öte yandan Abdullah Öcalan ile görüştürülen Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’ın açıklamaları da gündeme oturdu. 8 yıldır avukatları ile dahi görüştürülemeyen Öcalan’ın bir akademisyen ile görüştürülmesi ve aynı zamanda TV programına çıkarılarak mektubu açıklaması geniş çevrelerde yankı buldu. Ertesi gün Öcalan’ın avukatları tarafından mektubun içeriğin tartışılması daha çok gündemde kalmasına neden oldu.

Yaratılan gündemin yerel seçimlere etkisi ne olur? Mektubun ve görüşmenin içeriği ne anlama gelir? Yapılan açıklamaların Kürt seçmen üzerinde ki etkisi ne olur? Farklı kesimlerin açıklamalarını analizlerini yazı içerisinde sizlerler buluşturduk.

“AKP’nin Seçimi Kaybetme Telaşı””

HDP’de, avukatların açıklaması beklenmeden Öcalan’ın mesajının AA aracılığıyla paylaşılması, AKP’nin “seçimi kaybetmesinin telaşı” olarak yorumlanıyor.

Partide genel görüş, Öcalan’ın mesajının, İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı’nın Cumhuriyet Halk Partili (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleme kararını değiştirmeyeceği yönünde.

Öcalan’ı AKP’den aday bile gösterseler artık HDP seçmeninin tavrı değişmez.”Bir HDP milletvekili Partide genel görüş, Öcalan’ın mesajının, İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı’nın Cumhuriyet Halk Partili (CHP) adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleme kararını değiştirmeyeceği yönünde.

HDP’den bir yetkili şu görüşleri paylaşıyor:

“31 Mart sürecinde parti olarak bizim daha dengeli bir tavrımız vardı ancak 23 Haziran’a giderken, HDP çok açık İmamoğlu’na destek açıkladı. Sayın Demirtaş’ın mesajları da bu yöndeydi. Öcalan aslında yerel seçim sürecinde, iki partinin taban ve anlayışının farklı olduğunu ve HDP’nin kendi tabanını kaybetmemesi gerektiği, kendi kimliğini koruması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor, bir anlamda CHP’ye angaje olunmaması konusunda”.

Belirleyici Olan HDP’nin ve Demirtaş’ın Tavrı

Independent Turkısh’e konuşan Dicle Üniversitesi Hukuk fakültesi öğretim üyesi Dr. Vahap Coşkun ise 31 Mart yerel seçimlerinde Kürt oylarının büyükşehirlerde belirleyici olduğunu hatırlatıyor. 

Çoşkun bu durumun AK Parti’nin 23 Haziran’da İstanbul seçimlerinde Kürtlere yönelik dilini değiştirmesine neden olduğunu belirtiyor. Coşkun şunları ifade ediyor

Cumhur ittifakının anti-Kürt siyasi söylemi, büyük şehirlerde ciddi bir yenilgiyi beraberinde getirdi. Bu nedenle, 23 Haziran seçimlerinde AK Parti hem Kürtlere dönük dilini değiştirdi hem bir takım enstrümanları devreye koydu. Öcalan’ın görüşme yasağının kalkması ve son olarak Öcalan’ın HDP’ye “tarafsızlık” çağrısı yapan mektubunun kamuoyuna duyurulması bu bağlamda değerlendirilebilir. Fakat, zannımca bu ataklar seçmenin kararını değiştirmeye yetmeyecektir. Zira bu adımların üzerinde düşünülmüş bir siyasete değil seçime odaklı olduğu konusunda Kürt seçmenler arasında geniş bir kabul var. Burada HDP ve Demirtaş’ın tavrının daha belirleyici olduğu, olacağı kanısındayım. Demirtaş ve HDP ise açıkça İmamoğlu’ndan yana tavır aldılar. Bu tavırdan dönüş mümkün değil. Dolayısıyla bu hamle, seçmenin kararında bir değişiklik yaratmayacaktır.

Mektup, HDP’nin İmamoğlu kararını değiştirmez
İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Fuat Keyman ise mektubu “hükümetin hamlesi” olarak yorumluyor:

Aslında mektubu dikkatle okuduğumuz zaman HDP’ye bir karar, bir alan bırakıyor. HDP’nin de Ekrem İmamoğlu desteğinden vazgeçeceğini düşünmüyorum. ‘Selahattin Demirtaş-Abdullah Öcalan arasında iktidar kavgası var’ demek Kürt sorunu bağlamında çok doğru değil.   HDP-PKK ilişkileri, Öcalan-Demirtaş-Kandil ilişkilerini tam açıklamıyor. Öyle bir iktidar mücadelesinin olacağını düşünmüyorum. Ama zamanlaması itibariyle ilginç bir mektup oldu. Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının hükümet tarafından kabulü ve bir anlamda da yaptığı son hamle olarak okunabilir. Mektubu ciddi olarak okuduğumuz zaman HDP’ye ‘Tarafsız kalın, seçime gitmeyin, desteğinizi çekin’ şeklinde bir mesajdan ziyade bir manevra alanı bırakıyor. HDP’nin de kararını değiştirmeyeceğini düşünüyorum. HDP’nin kararının değiştirmemesi de Abdullah Öcalan’ın ilk baştaki mektubu, mesajı ve bu mesajı seçimden sonra Suriye bağlamında Kürt sorunu temelindeki gelişmelere bir sekte uğratmayacağı kanaatindeyim. Eğer HDP seçimlerde İmamoğlu’nu destekleme kararında durursa bunun Öcalan’ın Kürt sorunu bağlamında, PKK özelinde ve Kürt seçmeni üzerinde etkisinin azaldığı anlamına gelmeyeceğini düşünüyorum. 

(Independent Turkısh’ten derlenmiştir)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler