Takip Et

Dünya

ABD’li Senatör Graham: Türkiye’ye felç edici yaptırımlar olacak

Türkiye’ye yaptırım çalışmalarına liderlik eden ABD’li Senatör Lindsey Graham, “İran’a uygulananlardan beri en felç edici yaptırımlar olacak” dedi. Trump’la telefon görüşmesi gerçekleştiren Graham, “Başkan Trump’ın kararı, Türkiye için oyun değiştirici olacak” mesajı verdi

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgali sürdüren Türkiye’ye dönük yaptırım kararından sonra Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham’dan ikinci açıklama geldi. Kongre’nin Türkiye’ye yaptırım çalışmalarına liderlik eden Graham, ABD’nin İran’a yaptırımlarından sonra “Felç edici” yaptırımlar üzerinde çalıştıklarını söyledi. 

‘En felç edici yaptırımlar olacak’

Graham’ın, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye’ye yaptırımla ilgili açıklaması şöyle: “Türkiye’nin Kürtlere yaptığı kabul edilemez saldırıdan kaynaklanan hesap verme günü geliyor.  Kongre’nin Başkan’la birlikte sürdüğü çalışmaya liderlik ediyorum, İran’a uygulananlardan beri en felç edici yaptırımlar olacak. Türkiye’nin Suriye’deki felaketi kontrolsüz bırakılırsa Ortadoğu’yu da İran kadar istikrarsızlaştıracak. Bu ABD’ye ve müttefiklerimize hasar verir.”

‘Trump’ın kararı oyun değiştirici olacak’

Yaptığı açıklamadan sonra ABD Başkanı Trump’la Türkiye’ye yönelik yaptırımlarla ilgili gerçekleştirdiği telefon görüşmesine dair ikinci bir paylaşımda bulunan Graham, Trump’ı yaptırımlarla ilgili tebrik ettiğini belirterek, “Başkan Trump’ın kararı, tüm kötü açılardan Türkiye için oyun değiştirici olacak. Kuzey ve Doğu Suriye’deki katliamı durdurmamız ve bölgeyi istikrara kavuşturmamız, IŞİD’in yeniden ortaya çıkışı ile İran’ın yükselişini önlememiz için elzem” dedi.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler