Takip Et

Dünya

ABD’li akademisyen’den Leyla Güven’e mektup

ABD’li akademisyen Angela Davis, 71 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven için yazdığı mektubunda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye ile barış görüşmelerinde baş müzakereci olarak tanındığını belirtti

ABD’li akademisyen Angela Davis, 71 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven için yazdığı mektubunda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye ile barış görüşmelerinde baş müzakereci olarak tanındığını belirterek, “Şimdi Öcalan’ın tecridi konusunda Güven’in sunduğu örneği ve liderliğini takip etmeliyiz” dedi.

ABD’nin en tanınmış siyasi tutuklusu olarak da tanınan akademisyen, düşünür ve yazar Angela Davis, 71 gündür PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven için bir mektup kaleme aldı.

Davis’in mektubu, Amerikan gazetesi New York Times’ta , “Türkiye’ye: Açlık grevindeki Leyla Güven’i serbest bırakın” başlığıyla yayımlandı.

‘Öcalan’ın hapis koşullarını kınıyorum’ 

Davis, Güven’in kendisini “insan hakları ihlallerine karşı mücadeleye adamış” bir isim olduğunu belirterek “Şimdi, Abdullah Öcalan’ın ve diğer Kürt siyasi tutukluların tecridini protesto etmek için canını ortaya koyuyor” dedi. “Güven, dünya çapında barış, adalet ve özgürleşmeye inanan insanlar için önemli bir ilham kaynağı. Onu destekleyen herkese katılıyorum ve Öcalan’ın baskıcı hapis koşullarını kınıyorum” ifadelerini kullandı.

‘Ölümlere karşı çıkanlar suçlu ilan edildi’

Davis, “HDP’nin ve Demokratik Toplum Kongresi’nin binlerce lideri ve temsilcisi Güven gibi demir parmaklıklar ardında. Türkiye’deki en büyük kadın hareketi olan Özgür Kadın Kongresi zorla lağvedildi ve çok sayıda aktivisti hapsedildi. Ve barış sürecinin 2015’te çökmesinden bu yana Türk ordusunun binlerce Kürdü ayrım yapmaksızın öldürmesine karşı sesini çıkaranlar farklı yollarla suçlu ilan edildi” diye yazdı.

Kendisi de 1970 yılında Hapishane koşullarını protesto etmek için bir süre açlık grevi yapmış bir isim olan Davis, Türkiye’deki cezaevi koşullarına şu eleştiriyi getirdi: “ABD’de hapishaneler-endüstriyel kompleksinin yayılmasını protesto eden bizler, Kürt siyasi tutukluların, özellikle de Türkiye’deki Amerikan tipi hapishanelere direnen kadınların cesur davranışlarıyla yıllar boyunca cesaret bulduk.”

‘Güven serbest bırakılmalı’

Açık mektubunda Öcalan’ın Türkiye ile barış görüşmelerinde baş müzakereci olarak tanındığını ve devrimci sürecin merkezinde, kadınların eşitliği için mücadele etmek olduğunu deklare ettiğini belirten Davis, “Şimdi Öcalan’ın tecridi konusunda Güven’in sunduğu örneği ve liderliğini takip etmeliyiz” diyerek, “Hapisteki diğer siyasetçilerin parlamentoya seçildikten sonra serbest bırakılması gibi, Güven’in de bırakılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Angela davıs kimdir?

ABD’de Richard Nixon döneminde “terörist” ilan edilen, 1970 yılında devrimci Kara Panter’le ilgili bir suça karıştığı gerekçesiyle idamı istenen Davis’in tutuklanması uluslararası çapta tepki çekince serbest bırakılmıştı. “ABD’nin en tanınmış siyasi tutuklusu” olarak da tanınan Davis, bir akademisyen olarak ABD’de siyahların yurttaşlık hakları hareketleri, feminist eylemcilik ve Amerikan cezaevi sistemi konusunda çok sayıda önemli çalışmaya imza attı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler