Takip Et

Dünya

AB’den Türkiye’ye işgal kınaması

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısı Lüksemburg’ta gerçekleştirildi. Türkiye’nin Rojava’ya saldırısını değerlendirildiği toplantıda Türkiye’ye silah satışının durdurulması kararı alındığı belirtildi

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye’nin Rojava’ya yönelik işgal saldırısı gündeme alındı.

AB’nin Türkiye’ye yönelik silah satışını yasaklama girişimi konusunda ortak bir uzlaşıya varılamadığı belirtildi. Özellikle Fransa ve Almanya AB’nin silah satışını askıya alması için bastırıyordu. 

Toplantı sonrasında Avrupa Birliği Konseyi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “AB, bütün bölgenin istikrarını ve güvenliğini ciddi bir şekilde bozan, daha fazla sivillerin yerinden edilmesine sebep olan Suriye’nin kuzeydoğusundaki askeri eylemi kınıyor. Bu operasyon Uluslararası Koalisyonun DAEŞ’i yenmek için bugüne kadar kaydettiği ilerlemeyi önemli ölçüde baltalıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Birliği Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherin, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, “Avrupa Birliği Dışişleri Konseyi toplantısından hem Suriye operasyonu hem Türkiye’nin Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışması konusunda üye ülkeler birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor.” dedi.

AB’nin Türkiye’ye silah ambargosu uygulaması yönünde Almanya, Fransa, İspanya ve Avusturya’nın baskıları sonuç vermedi. Türkiye’ye silah satışının yasaklanması yönünde ortak bir uzlaşıya varılamadı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler