Takip Et

Güncel

ABD’den Türkiye’ye siyasal yaptırımlar

ABD ile Türkiye arasında sürmekte olan gerginlik sertleşerek devam ediyor.Karşılıklı açıklamalar ile devam eden gerginlik ABD tarafından Türkiye’ye karşı alınan yaptırım kararları ile yeni bir boyut kazandı

ABD ile Türkiye arasında Rahip Brunson krizi üzerinden yaşanan gerilim ABD’nin Türkiye’ye karşı bu akşam saatlerinde aldığı siyasal kararlarla yeni bir boyut kazandı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “İçişleri ve Adalet Bakanı’na yaptırım uygulanacak” denildi. Yapılan açıklamada yaptırımların nedeni olarak ilgili bakanların Rahip Brunson’un tutukluluğunda oynadıkları rol olduğu söylendi. Edinilen bilgilere göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e ABD tarafından yaptırım uygulanacak. İki Türk bakanla ilgili olarak ABD, bütün ilişkilerini askıya alacak.

Yaptırım açıklamasını Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders gerçekleştirdi. Yaptırım kararı ilk olarak şubat ayında kongrede alınmıştı. Kongrede şubat ayında alınan bir kararla, ‘rahip Brunson’ın tutuklanmasında rolü olan Türk yetkililere vize yaptırımı uygulanması’ konusunda bir karar almıştı. Kongre kararın uygulamasını Trump yönetimine bırakmıştı. Şubat ayında aldığı bu yetkiyi kullanmayan Beyaz Saray, Brunson konusunda yaşanan son gelişmelerin ardından yaptırım için düğmeye basma kararı aldı.

Kongre kararında kime yaptım uygulanacağı konusunda genel ifadeler kullanılmış “Amerikan vatandaşlarını tutuklanmasında rolü olan Türk yetkililer” denmişti. Trump yönetimi ise şimdi bu yetkililerin isimlendirilmesini yapmış oldu ve Türk bakanlara yaptımları başlattı.

Yaptırımlar neleri̇ i̇çeri̇yor?

ABD’nin gerçekleştirdiği yaptırımlar ile iki Türk bakanın başta ABD olmak üzere bazı ülkelere giriş ve çıkışları yasaklanacak. ABD içerisinde bulunan mal varlıklarına el koyulabilecek.(SPUTNIK)

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler