Connect with us

Güncel

ABD’den Türk şirketine IŞİD’e yardımları nedeniyle yaptırım

Amerika Birleşik Devletleri IŞİD’e insansız hava aracı parçaları tedarik ettiği gerekçesiyle Türk firmasına yaptırım kararı aldı

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye’de Yunus Emre Sakarya adlı iş adamının sahibi olduğu Profesyoneller Elektronik şirketine, IŞİD’e insansız hava aracı (İHA) parçaları tedarik ettiği gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı.

Reuters’in haberine göre, ABD Hazine Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Yunus Emre Sakarya’nın sahibi olduğu Profesyoneller Elektronik şirketinin IŞİD’e mali ve maddi kaynak ve teknolojik destek sağladığı yazıyor.

Yapılan açıklamada Sakarya’nın 2015’ten bu yana IŞİD’e İHA parçaları tedarik edilmesinde aracılık yaptığı belirtilirken 2016 yılı ortasında 500 bin dolarlık İHA malzemesi ulaştırdığı ifadeleri yer aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ayrıca, Filipinler’de de IŞİD’e mali ve maddi destek sağlamak suçundan Abdulpatta Escalon Abubakar’a, Somali’de de yine IŞİD’i destekleyen faaliyetleri nedeniyle Mohamed Mire Ali Yusuf ve şirketleri Liibaan Trading ile Al Mutafaq Ticaret Şirketi’ne yaptırım uygulandığı belirtildi.

Günün Haberleri

More in Güncel