Takip Et

Dünya

ABD’den İran’a yeni yaptırımlar: Dini Lider Hamaney’de yaptırım kapsamında

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan insansız hava aracının düşürülmesinden sonra İran’a yeni yaptırımlar içeren kararnameyi imzaladı. İran Dini Lideri Ayetullah Hamaney de yaptırım uygulanacaklar listesine alındı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Lideri Donald Trump tarafından İran’a dönük yeni yaptırım kararı verildi.

Amerikan insansız hava aracının düşürülmesinden sonra Trump tarafından imzalanan yaptırımları içeren kararname gerginliğin bir üst seviyeye taşınmasına neden olacağı belirtiliyor.

Trump tarafından yapılan açıklamada yaptırımların nedeninin “Amerikan hava aracının düşürülmesi ve pek çok şeye” olduğunu ifade ederek baskıyı arttırmayı planladıklarını söyledi.

Oval Ofis’te düzenlediği basın toplantısında , “Pek çok isimle birlikte İran liderini de hedef alan çok güçlü yaptırımlar getiren başkanlık kararnamesini imzalıyorum. Bugünkü adımımız, bir İHA’mızın düşürülmesi de dahil son haftalarda İran rejiminin saldırgan birçok davranışının sonucudur” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya: Yaptırımlar Yasa Dışı

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov yaptığı açıklamada , “Yaptırımları yasa dışı olarak kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Son Günlerde Ne olmuştu?

İran’ın geçen hafta bir Amerikan insansız hava aracını vurması, Umman Körfezi’nde vurulan tankerlerden Washington’ın Tahran’ı sorumlu tutması nedeniyle bölgede oluşan gerilim yükseldi.

Trump, hava aracının düşürülmesine misilleme olarak Cuma günü İran’daki 3 ayrı hedefi vurmayı planladıklarını, “ancak saldırıda 150 kişinin ölecek olması nedeniyle” bu plandan vazgeçtiğini açıklamıştı. 

Tahran, insansız hava aracının kendi hava sahalarına girince düşürüldüğünü iddia ediyor. Hürmüz Boğazı’ndaki tankerleri vurduğu suçlamasını ise reddediyor.

Trump geçen yıl İran ile yapılan çok uluslu nükleer anlaşmadan çekilmiş ve Tahran’a yeni yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

İran da geçen hafta başında, 2015’te uluslararası nükleer anlaşma ile belirlenen ve tarafların üzerinde mutabık kaldığı zenginleştirilmiş uranyum üretimi limitini 27 Haziran’da aşacağını duyurmuştu.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler