Takip Et

Dünya

ABD: Türkiye destekli gruplar askeri konvoyumuza saldırdı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Kuzey ve Doğu Suriye’de devriye gezen ABD askerlerinin konvoyuna Türkiye destekli güçlerin ateş açtığını açıkladı. Yapılan açıklamada, saldırıda can ve mal kaybı yaşanmadığını söyledi

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Türkiye destekli güçlerin Kuzey ve Doğu Suriye’de devriye gezen Amerikan askeri konvoyuna ateş açıldığı bilgisini doğruladı. Yapılan açıklamada, “3 Kasım günü, Suriye’nin kuzeyindeki bir Amerikan devriyesi birkaç havan saldırısına maruz kaldı, havan topları konvoyun hareket etmekte olduğu yolun bir kilometre veya daha ötesine düştü” ifadelerine yer verildi. CENTCOM, havan toplarının konvoya isabet etmediğini ekledi.

Rusya saldırıyı açıklamıştı

Yaşanan saldırıyı ilk olarak Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Yuriy Borenkov duyurmuştu. M4 otoyolunda meydanan gelen saldırıya ilişkin bilgi veren Borenkov Irak sınırı istikametinde hareket eden Amerikan askerlerinin bulunduğu konvoya, Tell Tamer yerleşiminin 6 kilometre batısında Suriye Milli Ordusu’ndaki Türkiye destekli güçlerin kontrolündeki bölgeden ateş açıldığını belirtmişti. 

MSB reddetmişti

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise twitter hesabından; ” Barış Pınarı Harekâtı kapsamında birliklerimizce keşif-gözetleme ve mayın/EYP temizlik faaliyetlerine devam edilmektedir. Bölgede olması muhtemel koalisyon ülkeleri ve sivil kuruluşlara ait unsurlara ateş açıldığına ilişkin medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır” açıklaması yapmıştı.  

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler