Takip Et

Güncel

ABD Temsilciler Meclisi Türkiye’ye yaptırımı onayladı

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye Kuzeydoğu Suriye’deki operasyonu nedeniyle yaptırımlar uygulanmasını içeren tasarıyı onayladı. Yasanın yürürlüğe girmesi halinde Erdoğan ve ailesinin mal varlığının araştırılması bekleniyor

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye Kuzeydoğu Suriye’ye yönelik operasyonu dolayısıyla yaptırımlar öngören tasarıyı kabul etti.

Tasarı; bakanlar, askeri anlaşmalar, ABD’nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) ve Halkbank’ı kapsıyordu.

16 “hayır” oyuna karşı 403 “evet” ile Meclis’ten geçen tasarı, bazı bakanların yaptırım listesine alınmasını ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) silah ve finansmana erişimine kısıtlamalar getirilmesini öngörüyor.

Tasarı ABD Başkanı Donald Trump’ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dahil “Barış Pınarı” adı verilen harekatında dahli olan Türkiye’den yetkililere vize yasağı ve mal varlığı dondurma gibi tedbirler getirmesini de ön görüyor.

Ayrıca, Trump’ın Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasından dolayı CAATSA yaptırımlarını yürürlüğe koymasını gerektiriyor.

Erdoğan’ın mal varlığına dair rapor

Diğer yandan yasanın yürürlüğe girmesi durumunda, en fazla 120 gün içinde ABD Dışişleri Bakanı’nın, istihbarat servisi ve Hazine Bakanlığı’yla birlikte çalışarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve ailesinin (eşleri, çocukları, anne-babası ve kardeşleri olarak belirtiliyor) tahmin edilen mal varlığı, bilinen gelirleri ve yatırımlarına dair rapor hazırlaması isteniyor.

Ankara tepkili

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada Temsilciler Meclisi’nin aldığı kararını kınadı.

Açıklamada, “Üst düzey yetkililerimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi hedef alan bu tasarı, NATO çatısı altında sürdürülen Müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD Yönetimi’yle 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır” denildi ve şu çağrı yapıldı:

“ABD Kongresi’ni, ilişkilerimizin özüyle ilgili olmayan meseleleri iç siyaset malzemesi yapmaya son vermeye, Müttefiklik ve ortaklık ilişkilerimize yakışır şekilde hareket etmeye ve ABD Yönetimini de ilişkilerimize daha fazla zarar verebilecek adımların önlenmesi için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler