Takip Et

Güncel

ABD tarafından mektupla kalaylanan Akar: F35’te haklarımızı sonuna kadar savunacağız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Brüksel’de bir araya geldi. Akar, ‘F-35 uçakları konusunda haklarımızı koruyacağız’ açıklamasında bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Brüksel’deki NATO Karargahı’nda bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Brüksel’deki NATO Karargahı’nda bir araya geldi. Münbiç ve Fırat’ın doğusu başta olmak üzere Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Akar tarafından muhatabına Münbiç’te verilen sözlerin yerine getirilmesinin beklendiği ve Fırat’ın doğusunda oluşturulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin Türkiye’nin görüşleri bir kez daha aktarıldı” denildi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile NATO Karargahı’ndaki görüşmenin ardından Akar, soruları yanıtladı. Akar F35 ile yaptığı açıklama şöyle,

“S-400 tedarikine ilişkin Rusya ile sözleşmeye bağlı yükümlülüklerimiz bulunmaktadır. Kısacası bu bitmiş bir alımdır. F-35 projesindeki iş birliğimizin engellenmesi ne Türkiye’nin ne ABD’nin ne de NATO’nun çıkarlarına hizmet edecektir. Türkiye sadece bir müşteri değil, F-35 Programı’nın yatırımcılarından ve üretim ortaklarından biridir. F-35 Programı’na ilişkin tüm yükümlülüklerimizi bugüne kadar yerine getirdik. Bu bir ticari anlaşmadır. Bu kapsamda her ortamda tüm haklarımızın sonuna kadar savunucusu olacağız.” (AA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler