Takip Et

Dünya

ABD: QSD’nin kontrolünde bulunan petrol bölgelerinden çekilmiyoruz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, SDG’nin kontrol altında bulundurduğu petrol sahalarından henüz çekilmeyeceklerini duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Mark Esper, ‘IŞİD’in ve başkalarının petrol sahasına erişimini engellemek’ amacıyla SDG’nin (Suriye Demokratik Güçleri) kontrol ettiği bölgelerdeki petrol sahalarıdan çekilmeyeceklerini açıkladı.

Afganistan ziyaretinde gazetecilere konuşan Esper, petrol sahalarına yakın yerlerde bulunan bu askerlerin bugün fiilen başlayan çekilmeye katılmadığını belirtti. ABD Savunma Bakanı, bu bölgelerdeki askerlerin Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) birlikte ‘IŞİD’in ve başkalarının petrol sahasına erişimini engellemek’ amacıyla orada bulunduğunu söyledi ve ‘bazılarının çekilmeyebileceğini’ ekledi.

‘Çekilmeme’ yönünde bir seçeneği henüz yönetime sunmadığını belirten Esper, “Fakat Pentagon’un işi, farklı seçeneklere bakmaktır” dedi.

‘Ateşkesi istihbaratçılar Aracılığıyla Denetleyeceğiz’

ABD Savunma Bakanı, Amerikan askerlerinin olmadığı bir ortamda Türkiye ile yapılan ateşkes anlaşmasına uyulup uyulmadığını da, bölgedeki istihbarat olanakları ile gözlediklerini açıkladı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler