Takip Et

Güncel

ABD Konsolosluğu çalışanı G-20 Zirvesi’ndeki Trump görüşmesi öncesinde serbest bırakıldı

Kısa bir süre önce tahliye edilip ev hapsine alınan ABD Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk, Japonya’da yapılacak G-20 Zirvesi’nde Trump-Erdoğan görüşmesi öncesinde serbest bırakıldı

ABD Başkanı Donald Trump ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan arasında G-20 Zirvesi’nde yapılacak görüşme öncesinde Türkiye cephesinden önemli bir adım geldi.

Uzun süredir tutuklu bulunduğu hapishaneden tahliye edilip ev hapsine alınan ABD Konsolosluğu çalışanı Mete Cantürk, G-20 zirvesi sırasında yapılacak olan görüşme öncesinden serbest bırakıldı.

Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan yargılandığı davada, Cantürk hakkında bulunan ‘konutu terk etmemesi’ şeklindeki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına karar verildi. Cantürk, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek serbest bırakıldı. Ancak kendisine yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Atılan bu kritik adımın Japonya’da yapılacak olan G-20 Zirvesi’nde yapılacak Liderler arası görüşme için iyi niyet göstergesi olarak okunuyor.

ABD tarafından yapılan açıklamalarda NATO sistemi ile S-400′ savunma sistemlerinin uygun olmadığı gerekçesiyle Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını belirtmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler