Takip Et

Güncel

ABD ile SDG arasında ‘Güvenli Bölge’ toplantısı

ABD’li askeri yetkililer ile Tel Abyad Askeri Konseyi arasında ‘güvenli bölge’ toplantısı gerçekleştirildi

Türkiye- ABD-SDG arasında Suriye’nin kuzeyini kapsayacak şekilde oluşturulan ‘Güvenli Bölge’ anlaşması çerçevesinde Suriyeli Kürtler ile ABD’li askeri yetkililer arasında bir toplantı yapıldı.

Tel Abyad’da, ABD liderliğindeki koalisyondan Amerikalı komutanlar ile Tel Abyad Askeri Konseyi’nin katıldığı toplantıda YPG’nin kırsal bölgelerinden çekilmeye başladığı açıklandı..

Toplantının ardından koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, “Koalisyon komutanları, güvenlik mekanizmasının bulunduğu bölgede yaşayan askeri ve sivil konsey liderleri ile görüştü.

Mekanizmadaki ilerleme ve konsey liderlerinin halkı güvenli tutma yönündeki çabaları ele alındı” ifadeleri kullandı. “Güvenlik mekanizmasının ilk safhasında iyi ilerleme olduğunu görüyoruz” denilen açıklamada, “Koalisyon ve SDG Türkiye’nin endişelerini gidermek adına tahkimatları belirlemek ve kaldırmak için birkaç devriye gerçekleştirdi” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, ABD ile Türkiye’nin dört askeri uçuşunun gerçekleştirdiği, ‘güvenlik mekanizması’nın ek ayrıntıları için iki ülke arasındaki temasların süreceği de belirtildi.

Türkiye ile ABD arasındaki güvenli bölge anlaşmasının ayrıntıları henüz netleşmiş değil. İki ülke 8 Eylül’de ilk ortak devriyeyi gerçekleştirirken, Ankara ABD’nin adımlarını yeterli bulmadığını açıklamıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler