Takip Et

Dünya

ABD ile ÇHC arasındaki ‘ticaret savaşları’ müzakereleri sürüyor

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) arasında yaşanan ticaret savaşları gerilimini düşürmek ve müzakerelerde bulunmak için taraflar ekim ayında yeninden bir araya gelecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında devam eden ticaret savaşları sürüyor. Son olarak ABD Başkanı Donald Trump tarafından ÇHC’den alınan ürünlere yeni ek vergilerin getirilmesi taraflar arasındanki gerilimi arttırmıştı.

Ancak tarafların ticaret müzakerelerinin 13’üncü toplantısının ekim ayı başında Washington’da yapılması için anlaşma sağladığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Çin tarafının başmüzakerecisi Başbakan Yardımcısı Liu Hı’nın ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile telefonda görüştüğü, 13’üncü Çin-ABD Ticaret ve Ekonomik Yüksek Düzeyli Müzakereleri’nin Washington’da yapılması için anlaşarak daha önceki yakın iletişimi sürdürecekleri açıklandı.

Açıklamada, her iki tarafın da gelecek ay yapılacak müzakerede önemli ilerlemeler kaydedilmesi için hazırlıkların tamamlanması, müzakere için iyi şartların oluşturulması adına pratik eylemlere geçilmesi ve ortak çaba harcanması gerektiğini düşündüğü kaydedildi.

Donald Trump, son bir sene içerisinde binlerce kalem Çin malına defalarca gümrük tarifesi uyguladı. ABD Başkanı son olarak 1 Ekim’den itibaren yürürlüğe girecek 250 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 30’a varan vergi getirmişti.

Pekin yönetimi uyguladığı gümrük vergileri nedeniyle ABD aleyhinde Dünya Ticaret Örgütü (WTO) nezdinde dava açtıklarını duyurmuştu.

Aralık ayında planlanan vergiler de yürürlüğe girdiğinde toplamda Çin‘den ABD’ye ithal edilen 550 milyar dolar değerindeki ürüne ek vergi getirilmiş olacak.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler