Takip Et

Güncel

ABD, F-35 Ekipmanlarının Türkiye’ye Gönderimini askıya aldı

ABD, Türkiye’ye F-35 savaş uçakları projesiyle bağlantılı parça ve ekipman sevkiyatını durdurduğunu açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), F-35 savaş uçağı ile ilgili teçhizatın Türkiye’ye gönderilmesini durdurdu. Karar, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzeleri satın alma planını ışığında ABD’nin F-35’leri NATO müttefikine teslim etmesini engelleyen ilk somut adımı oldu.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Charles E. Summers, Türkiye’nin de ortağı olduğu F-35 programı konusunda yeni bir adım attıklarını belirterek mevcut durumu doğruladı.

ABD’li yetkililer, Türkiye’nin F-35’lerin gelişine hazırlanmak için kullanacağı gerekli teçhizatın artık gönderilmeyeceğini söylediler.

Summers: Türkiye’nin ürettiği parçaları ikincil kaynaktan tedarik etmeye çalışıyoruz

Summers, sözlü olarak yaptığı açıklamada “Türkiye S-400 teslimatından vazgeçene kadar ABD, Türkiye’nin F-35’lerinin operasyonel kabiliyetlerine ilişkin sevkiyat ve faaliyetleri askıya almıştır. Türkiye S-400’leri alırsa F-35 programına katılımı riske girecektir” ifadelerini kullandı.

ABD’nin, Türkiye’nin S-400 alımının kabul edilemez olduğu konusunda açık davrandığını söyleyen Summers “Bu yüzden Savunma Bakanlığı, programın planlanması konusunda tedbir amacıyla ve F-35’in tedarik zincirinin esnekliği bakımından gerekli adımları attı” dedi.

Summers ayrıca Türkiye’nin ürettiği parçaların ikincil kaynaktan tedariki üzerinde çalışıldığını söyledi.

Andrews: Türkiye S-400 alımından vazgeçmedi

Hava Kuvvetleri’nde görevli Savunma Bakanlığı sözcüsü Teğmen Albay Mike Andrews ise “Türkiye’nin S-400’ün tesliminden vazgeçme konusunda kesin bir karar vermemesi sonucunda faaliyetler askıya alındı” diye konuştu.

ABD Senatosuna Türkiye’ye transferi durduran yasa tasarısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’nın Rusya’dan satın almayı planladığı S-400 savunma sisteminden geri adım atmayacağını söylemişti. Türkiyeli yetkililer de ilk S-400 teslimatının Temmuz ayında yapılacağını açıklamıştı.

ABD Senatosuna ise geçtiğimiz hafta Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngören yasa tasarısı sunulmuştu.

Karar sonrası dolar yükselişte

Cuma günü 5,55 TL’nin üzerinde günü kapatan dolar/TL kuru seçimin ardından ilk işlem gününde (dün) 5,70 seviyesine kadar yükseldi. Öğleden sonra yönünü aşağı yöne çeviren dolar günü 5,45 seviyelere kadar indi.

Bugün ise 5,55 seviyesinde günü açan dolar/TL kuru Pentagon’un açıklamalarının ardından 5,60 seviyelerine kadar yükseldi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler