Takip Et

Dünya

ABD Ermeni Soykırımını resmi olarak tanıyan yasa tasarısını kabul etti

ABD Kongresi’nin alt meclisi Temsilciler Meclisi, 1915 Ermeni Soykırımı resmi olarak tanıyan yasa tasarısını kabul etti. Tasarı kısa süre sonra ABD Senatosu’nda oylamaya sunulacak

ABD Kongresi’nin alt meclisi Temsilciler Meclisi, 1915 Ermeni Soykırımı resmi olarak tanıyan yasa tasarısını kabul etti. Tasarı, 223 evet oyuna karşı 191 hayırla kabul edildi. Tasarı kısa süre sonra ABD Senatosu’nda oylamaya sunulacak.

11 Nisan’da, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı ve California vekili Demokrat Adam Schiff’in sunduğu karar tasarısında, “Temsilciler Meclisi’nin Ermeni soykırımını tanımayı ve anmayı ABD politikası olarak görür” denilmişti.

Meclisin, ifade edilen tasarıda, ABD’nin 1915 olaylarındaki insani yardım çabaları dahil Ermeni Soykırımı’na ilişkin eğitimin ve kamu bilgilendirmesinin ABD politikası olarak teşvik edildiği kaydedilmişti.

Trump ‘büyük felaket’ demişti

ABD Başkanı Donald Trump, 1915 Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan’a ilişkin “Büyük Felaket” ifadesini kullanmıştı. Trump açıklamasında, “Bugün 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds Yeghern’de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz” demişti.

Trump, göreve geldikten sonraki iki açıklamasında da “Meds Yeghern” ifadesine yer vermiş, önceki ABD Başkanı Barack Obama da konuyla ilgili tüm açıklamalarında bu ifadeyi kullanmıştı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler