Takip Et

Güncel

‘ABD, Erdoğan’ın ‘çılgın projeleri’ne yaptırım uygulayabilir’

Bloomberg’de ABD’nin Türkiye’ye yaptırımları hakkında yayımlanan bir makalede Washington’un Erdoğan’a destek veren bazı sanayicileri yaptırım listesine alabileceği, Kanal İstanbul gibi kimi ‘çılgın projelerin’ yaptırımların hedefinde olabileceği belirtildi

Bloomberg’de Onur Ant imzasıyla yayımlanan bir haberde, ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarının sertleşebileceği, yeni yaptırımların Erdoğan’a yakın sanayicileri hedef alabileceği ifade edildi.

Columbia Üniversitesi’nden Richard Nephew’un görüşüne yer verilen makalede, ABD’nin Türkiye’ye, Rusya’ya yaptırımlarına benzer yaptırımlar uygulayabileceği ve Erdoğan’ı destekleyen sanayicileri kara listeye alabileceği bildirildi.

Nephew’e göre ABD, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 200 milyar doların üzerindeki Kanal İstanbul, havalimanı, köprüler gibi “çılgın projeleri”ni üstlenen işadamlarını kara listeye alarak onları uluslararası piyasalardan dışlayabilir.

‘Sessiz bir anlaşmayı yeğlemesi yüksek olasılık’

Öte yandan makalede görüşüne yer verilen bir başka isim olan Center for American Progress direktörü Max Hoffman ise, Erdoğan’ın geri adım atma olasılığının yüksek olduğunu belirterek “Çok mümkün ki [Erdoğan] sessiz bir anlaşma yapmayı yeğleyecektir. Bu anlaşmada yaptırımların hafifletilmesine karşılık bir sonraki duruşmada Brunson’un serbest bırakılması sözünü verecektir” dedi.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler