Takip Et

Dünya

ABC News: Brunson serbest bırakılmasıydı Trump Türkiye’den tüm diplomatik personeli çekecekti

ABC News’un isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey Beyaz Saray ve ABD Dış işleri Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberinde Trump’ın 60 günlük süre içinde Türkiye’den tüm ABD personelinin çekilmesini istediği belirtildi

ABD’li basın kuruluşu ABC News, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikalı Brunson’ın serbest kalmaması durumunda tüm Amerikan diplomatların Türkiye’den çekilmesi yönünde bir plan hazırladığını yazdı. ABD’li yetkililer planın Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye üzerinde baskı kurulması için hazırlandığını ifade etti.

BBC Türkçe’nin haberine göre, ABC News’a konuşan bir yetkili “Bir ara Türkiye ile ilişkilerin kıyamet günü gibi bir çökmeye uğrayacağı korkusunu yaşadık. Hazırlanan plan Türkiye’deki maslahatgüzarın ‘geride hiçbir personel kalmayacak’ mesajını gönderilmesiyle harekete geçecekti” dedi. Haberde bu tür bir planın daha önce ABD’nin hiçbir NATO müttefiki için düşünülmediğine de işaret edildi.

Haberde plan, Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye üzerinde baskı kurmaya yönelik seçeneklerden birisi olarak niteleniyor ve Washington’un üzerinde çalıştığı diğer seçenekler arasında Türk iş dünyasına ve yetkililere yönelik yaptırımların artırılmasının da olduğu ifade ediliyor.Bu planların Brunson’un 12 Ekim’deki duruşmada serbest bırakılmaması durumunda yürürlüğe konulmasının kararlaştırıldığı da belirtiliyor.Ancak plana ABD Dış işleri Bakanı Mike Pompeo açık bir dille karşı çıktı. Buna rağmen Dış işleri Bakanlığı kaynakları Pompeo’nun Trump’ın emrine uyduğunu ve sekiz sayfalık bir plan hazırladığını aktardı.

ABD News haberine göre, gizli tutulan planı ABD Dış işleri Bakanlığında sadece birkaç yetkili biliyordu ve “Türkiye’den çekilme” ifadesini kullanmamak için “Türkiye meselesi” diye adlandırılıyordu.

‘Erdoğan Trump’ı çıldırttı’

ABC News’ın görüştüğü birkaç yetkili ise Trump’ın ev hapsindeki Brunson’ın 12 Ekim’deki duruşma öncesinde serbest bırakılma talebinin mahkeme tarafından reddedilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a çok kızdığını söyledi.Bir yetkili “Başkan bu konuda sözünde geri adım attığı için Erdoğan tarafından ihanete uğramış hissetti. Bu kişisel bir hakaretti ve Trump’ı çıldırttı” dedi. Beyaz Saray’ın Özel Kalem Müdürü John Kelly ABD’nin sadece ikinci derecedeki personelin çekilmesini savunurken, Trump’a daha yakın olan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton gibi isimler ise tüm personelin çekilmesi planına karşı çıkmadılar.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler