Takip Et

Dünya

AB ile ABD arasında İran krizi büyüyor

ABD’nin yaptırımına karşı hâlihazırda İran’la 2015’teki nükleer uzlaşının sürmesinden yana olan Avrupa Birliği’nden (AB) isyan bayrağı çıkarken, lokomotif Berlin’den “şirketlerimiz İranlılarla ticareti sürdürecek” resti geldi

ABD’nin İran’a yönelik almış olduğu ambargo kararı ABD ile AB arasında kriz yaşanmasına neden oldu. Cumhuriyet’ de yer alan habere göre, İran ile uluslararası güçler arasında 2015’te nükleer uzlaşıya varılmıştı. ABD’nin Obama döneminde yapılan tarihi anlaşmaya yönelik Trump’ın seçim kampanyasından bu yana muhalefeti biliniyor. Trump yönetiminin Riyad liderliğindeki Şii Körfez bloku ve İsrail ittifaklığıyla Tahran’ı kuşatma adımını sadece bölgesel hesaplaşma olarak değil, geleneksel Transatlantik ittifaklığının bu aralar sıklıkla geçtiği zorlu sınavlardan biri olarak da okumak gerekiyor.

ABD’nin yaptırımına karşı hâlihazırda İran’la 2015’teki nükleer uzlaşının sürmesinden yana olan Avrupa Birliği’nden (AB) isyan bayrağı çıkarken, lokomotif Berlin’den “şirketlerimiz İranlılarla ticareti sürdürecek” resti dikkat çekici. Her ne kadarABD’nin ağır yaptırımlarının İran’la iş yapacak Avrupalı şirketleri vurabileceği kaygılarıyla kimileri çekilme kararı alsa da, nükleer uzlaşı sonrası büyük uğraşlarla girdikleri, bölgesel, ekonomik çıkarlarla dolu sahayı Trump istedi diye tümüyle terk etmeleri öyle kolay değil…

Rusya’ya gelirsek, Almanya’da Merkel yönetiminin, ABD  başta olmak üzere Batı yaptırımlarının hedefindeki Rusya ile enerji işbirliği Trump’ın tehditlerine karşın sürüyor.

Türkiye için zor dönem

Tüm bu hesaplaşmalar içinde İran’ın komşusu olarak halihazırda dolar, avroya karşı her geçen gün para birimi rekor değer kaybeden Türkiye’yi zor kararlar ve karşılaşabileceği restler bekliyor. ABD -Türkiye tarihinin en ağır diplomatik kırılmasının son halkası olan Washington’ın ABD’li rahip Brunson davasını gerekçe göstererek iki Bakana yaptırım kararı getirmesinin Ankara’ya İran mesajı olduğu yorumları ortada.

Washington, İran’ı nefessiz bırakma hedefiyle Türkiye’nin yaptırımlara uyması peşinde. Ankara’dan şu ana kadar gelen mesajlar ise “uymayacağız” yönünde. Bu çerçevede gözler, İran’a yönelik yaptırımları delme suçlamaları çerçevesinde ABD’de tutuklanıp yargılanan Rıza Sarraf ile Halk Bank’ın eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın davası ile iki ülke arasında yaşanan gerilimde. ABD’nin İran’a hamlesine Türkiye’nin destek vermemesi halinde diplomatik yaptırımına ekonomi ayağını da ekleyebileceği kaygıları piyasalarda uzun süredir hâkim.

 

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler