Takip Et

Güncel

AA çalışanları: Ajansın veriyi nereden sağladığını bilmiyoruz, sisteme giriş iznimiz yok

Anadolu Ajansı çalışanları, ajansın veriyi nereden sağladığını bilmediklerini ve teknik sisteme sadece seçilmiş belirli kişilerin girebildiğini ifade etti

Anadolu Ajansı çalışanları, yerel seçimlerde veri akışının yaklaşık 13 saat kesilmesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Konuya yönelik AA’dan “Adayların oy oranlarının birbirine çok yakın olduğu İstanbul için, verilerin sağlıklı bir şekilde geldiği son noktada durup beklemek ve YSK’nın ilan edeceği sonuçları hep beraber görmek en doğru karardır” açıklaması yapılmıştı. Ancak bu açıklama, kurumun sandık sonuçlarını nereden aldığına yönelik soru işaretlerini gidermedi.

‘Çalışanlar da nereden veri alındığını bilmiyor’

DW Türkçe’nin AA’daki eski ve mevcut çalışanlardan edindiği bilgiye göre, seçim sonuçlarını aktarmada şu anda tekel durumunda olan AA’nın verilerini nereden aldığı bizzat çalışanlar tarafından da tam olarak bilinmiyor.

Teknik sisteme sadece seçilmiş belirli kişiler girebiliyor

Çalışanların büyük çoğunluğunun seçim verilerinin aktarılması için kurulan teknik sisteme giriş izni olmazken, bu gruba çoğu birim müdürünün de dâhil olduğu, verilerin sadece seçilmiş belirli kişiler üzerinden işlendiği belirtiliyor.

Konu hakkında konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen bir AA çalışanı durumu şöyle özetledi:

“Şu anda kimse bu verilerin nereden geldiğini bilmiyor. Bunu biz de kendi aramızda sorguluyoruz. Doğrudan teknik servis hallediyor ve eskiden bundan sorumlu olan haber masaları sadece yorum ya da değerlendirme yazıyor.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler