Takip Et

Güncel

78 barodan çağrı: “Baroların bölünmesi cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır”

AKP’nin baroların yapısı ve seçim sistemini değiştirecek teklifine ilişkin 78 baronun gazetelere verilen ilanda, “Herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz”

AKP’nin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek yasa teklifine karşı aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 78 Baro Başkanlığı, gazetelere ilan verdi. İlanda, Elazığ ve Erzincan barolarının ismi yer almadı.

“Cumhuriyetten, hukuk devletinden ve birbirimizden başka hiç kimsemiz yok” başlığıyla verilen ilanda, düzenlemenin yasalaşması durumunda yaşanacak hak kayıplarını ve bu yasaya karşı çıkma sebepleri anlatıldı.

Gazetelere verilen ilan metninin tamamı şöyle: “Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun nedeni, baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin halkın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.

Cübbesi düğmeli topluluklar yaratacak

Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar yaratacaktır. Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır. Cumhuriyetin ve elbette yargının vazgeçilmez kurumları olan barolar da ‘çoklu baro’ kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır. Bizler meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.”

Ankara Baro Başkanı Erinç Sağkan, ilanı yayınlamayan Hürriyet Gazetesi’ne twitterdan tepki gösterdi. Sağkan, “Bunu da kenara not alalım. Hürriyet gazetesi bu ilanı dahi yayınlayamayarak tarihteki yerini aldı. Basın özgürlüğünde geldiğimiz nokta” paylaşımı yaptı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler