Takip Et

Kültür-Sanat

76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ‘Joker’e, çocuk istismarcısı Roman Polanski’ye Jüri Büyük Ödülü

76. Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü “Altın Aslan”, ABD’li yönetmen Todd Phillips’in çektiği “Joker” filmine verilirken, çocuğa yönelik cinsel istismar gerekçesiyle mahkumiyet kararı bulunan Roman Polanski’ye “J’accuse” isimli filmine Jüri Büyük Ödülü verildi

76. Venedik Film Festivali’nin ödülleri sahiplerini buldu. Çocuğa yönelik cinsel istismardan mahkumiyet kararı bulunan Polonyalı yönetmen Roman Polanski’nin “J’accuse” isimli filmi ise Jüri Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

“Altın Aslan”, ABD’li yönetmen Todd Phillips’in çektiği “Joker” filmine verildi.

İtalya’nın Venedik kentinde Lido Yarımadası’nda yapılan dünyanın en eski film festivali, ödül töreniyle son buldu. Bu yıl 76’ncısı düzenlenen Venedik Film Festivali’nin büyük ödülü “Altın Aslan”, ABD’li yönetmen Todd Phillips’in çektiği “Joker” filmine verildi.

Festivalde en iyi yönetmene verilen “Gümüş Aslan” ödülünü ise “Om det oandliga” (About Endlessness) filmiyle İsveçli yönetmen Roy Anderson aldı.

Bu yılki Jüri Özel Ödülü’nü ise İtalyan yönetmen Franco Maresca’nın çektiği “La mafia non è piu quella di una volta” isimli film aldı.

Festivalde “Geleceğin Aslanı” ödülü, Amjad Abu Alala’nın yönetmenliğini yaptığı “You will die at 20” isimli filme verildi.

Ödül gecesinde, en iyi erkek oyuncu ödülüne “Martin Eden” isimli filmde gösterdiği performansla İtalyan aktör Luca Marinelli layık görülürken, en iyi kadın oyuncu ödülünü ise “Gloria Mundi” filmindeki rolüyle Fransız aktris Ariane Ascaride aldı.

Festivalde geçen yıl “Altın Aslan” ödülünü, Meksikalı yönetmen Alfonso Cuoron’un “Roma” filmi kazanmıştı.

Bu arada, festivalin son günü bir protestoya sahne oldu. Festivalin kırmızı halı geçişinin yapıldığı nokta, öğle saatlerinde bir grup yaşam savunucusu tarafından bir süreliğine işgal edildi. “No Grandi Navi” (Büyük Gemilere Hayır) adlı çevreci grup, iklim krizine dikkat çekti, Venedik’ten büyük gemilerin geçmesini protesto etti.

“Dünya için en önemli konu bu, bu yüzden buradayız” diyen grup, yıldızlardan yardım istedi. Yaklaşık 400 çevreci, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan kentten geçen cruise tipi büyük yolcu gemilerini protesto ederek, “Venedik’te büyük gemilere hayır” pankartlarıyla kırmızı halıda eylem yaptı. (AA)

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler