Takip Et

Güncel

7 gündür gözaltında olan gazeteciler: “Susmadık, susmayacağız”

Mardin’de 7 gündür gözaltında tutulan 5 gazeteci, kayyum uygulamalarının daha fazla teşhir edilmesinin önlenmesi amacıyla keyfi bir şekilde gözaltında tutulduklarını belirtti

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyuma karşı kentte 20 Ağustos günü gerçekleştirilen protesto eylemlerini takip ederken gözaltına alınan Mezopotamya ajansı muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç ile birlikte Jinnews muhabiri Rojda Aydın, gazeteciler Nurcan Yalçın ve Halime Parlak, 7 gündür İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şube’de tutuluyor. 

4 gün daha uzatılan gözaltı süreleri yarın dolacak olan gazetecilerin yarın ifadelerinin alınıp alınmayacağı ise bilinmiyor. 

‘Susmadık, susmayacağız’

Gözaltındaki gazeteciler avukatları aracılığıyla kamuoyuna mesaj gönderdi. Gazetecilerin mesajı şöyle: “Değerli arkadaşlar bildiğiniz üzere bir darbe mekaniği olarak yeniden hayata geçirilen kayyum uygulaması sonrası haber takibinde gözaltına alındık. Bugün7’nci gün. Neden gözaltında olduğumuzun farkındayız. Tamamen deşifre olmuş kayyum uygulamalarının daha fazla teşhir edilmesine önlemek amacıyla keyfi olarak tutuluyoruz. Durumumuz gayet iyi olmakla beraber meslektaşlarım ve basın meslek odalarının göstermiş olduğu dayanışmanın da farkındayız. Herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Ayrıca bizler gözaltında iken, birçok meslektaşımız tutuklu iken, siz dışarıdakilerin #1haberdeonlariçin diyerek, çalışmalarını sürdürdüklerini duymak bizi mutlu ediyor. Susmadık, susmayacağız.” (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler