Connect with us

Makale

6 bin 643 öğrenci öğrenim hakkını kaybedebilir

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği/Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi (CİSST/TCPS)’nin açıklamasına göre 6 bin 567’sinin de Açıköğretim Fakültesi’ne kayıtlı öğrenci eğitim hakkını kaybedebilir

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği/Türkiye Hapishane Çalışmaları Merkezi (CİSST/TCPS), tutuklu öğrencilerle ilgili bir açıklama yayımladı.

Türkiye’de hapishanelerdeki 235 bin 888 tutuklunun 69 bin 301’inin öğrenci olduğunu söyleyen dernek, bunun 6 bin 643’ünün Açıköğretim Ortaokulu, 20 bin 58’inin Açıköğretim Lisesi ve 6 bin 567’sinin de Açıköğretim Fakültesi’ne kayıtlı olduğu bilgisini verdi.

Adalet ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının arasında imzalanan ve tutuklu öğrencilerin sınav ile kayıt ücretlerinin devlet tarafından karşılanmasını sağlayan protokolün Haziran 2017’de sonlandığını anımsatan dernek, bu nedenle Açıköğretim Fakültesi’ne kayıtlı tutuklu öğrencilerin öğrenim hakkından mahrum edilme riskiyle karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

CİSST/TCPS, tutuklu öğrencilerin öğrenim hakkı için Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar ve Milli Eğitim bakanlıkları, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nü ve YÖK’ü mağduriyetin önüne geçecek adımlar atmaya çağırdı.

Günün Haberleri

More in Makale