Takip Et

Güncel

54 kişiye açlık grevlerini protesto ettiği için 51 bin TL para cezası

Mersin’de açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çeken 54 kişiye en az 3’er kez 320’şer TL para cezası kesildi

Mezopotamya Ajansı’ndan Ergin Çağlar’ın haberine göre: Akdeniz İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 32’nci maddesinin “emre aykırı hakaret ettikleri” iddiasıyla oturma eylemi yapan 54 kişiye, en az 3’er kez 320’şer TL para cezası kesildi. Duruma tepki gösteren tutuklu anneleri, para cezasını ödemeyeceklerini kaydetti. 

‘Cezayı ödemeyeceğiz’ 

Tarsus T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde açlık grevine giren oğlu Mervan Sungur için alanlarda olduğunu belirten anne Avniye Sungur, yaptıkları eylemlerin haklılığına vurgu yaptı. Para cezalarını kabul etmediklerini dile getiren Sungur, “Para cezalarının nedeni olarak; yaptığımız basın açıklamaları, Adalet Bakanlığına gönderdiğimiz mektuplar ve oturma eylemleri gerekçe gösterildi. Biz zaten ne olursa olsun çocuklarımız için alanlara ineriz demiştik. Çünkü çocuklarımız açlık grevindeydi. Çocuklarımız açlık grevini bitirene kadar sokaklarda olacağımızı da söylemiştik. Onlara ‘bu para cezasını ödemeyeceğiz’ dedik. Yatırırsak onlar haklı çıkmış olacak. Bize ‘siz tekrar sokağa çıkarsanız o zaman yine ceza keseriz’ dediler. Biz de ‘ne olursa olsun sokağa yine çıkarız’ demiştik” dedi.

‘Kimseye zarar vermedik’

Diyarbakır E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde açlık grevine giren oğlu Serdar Yavuzlu için eylemlere katılan Seyfiye Yavuzlu da, polisin kendilerine para cezası kesileceğini belirttiğini aktardı. Polislerce daha önce ifadelerinin alındığını hatırlatan Yavuzlu, “Yaptığımız eylemlerde kimseye zarar vermedik. Yani yol kapatsaydık, hakaret etseydik derdik ki haklılar. Ama bir şey yapmadık. Sadece açıklama yapmıştık. Tek istediğimiz, açlık grevlerinin son bulmasıydı. Para cezalarını ödemeyip itirazda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

‘Yaşamı savunmak için alanlardaydık’ 

2 çocuğu ve bir torunu açlık grevine giren Meryem Erbey de, yaşamı savunmak için alanlarda olduklarını kaydetti. Erbey, “Galiba devletin parası bitti. Ondan dolayı bizden para almak istiyor. Oysa bizim ne suçumuz ne de paramız var. O parayı da vermeyeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar o parayı bizden alamazlar. Öyle para cezaları, ifadeye çağrılma ya da hapishaneye atma gibi nedenlerle bize engel olamazlar” diye konuştu. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler